ADAPTACJA ZAWODOWA OSÓB W TRUDNEJ SYTUACJI ŻYCIOWEJ

PRZEDMOWA

PRZEDMOWA

Uruchom lektora:
Rozmiar czcionki: A | A+ | A++   Kontrast: Tryb kontrastu Wysoki Tryb standardowy Standardowy

Oddajemy w Państwa ręce publikację podsumowującą projekt PWP Od wykluczenia do zatrudnienia – aktywizacja zawodowa osób w trudnej sytuacji życiowej. Realizowaliśmy go w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Kobiet Gineka z Bydgoszczy i był to, co warto podkreślić, już trzeci realizowany wspólnie projekt. Jego celem było zapewnienie stabilnego zatrudnienia przynajmniej piętnastu osobom z województwa kujawsko – pomorskiego, aktywizacja nie dotyczyła jednak wyłącznie osób długotrwale bezrobotnych. Zaktywizować zamierzaliśmy również jednostki samorządu terytorialnego i inne osoby prawne, które projekt miał zachęcić do włączenia się w walkę z bezrobociem poprzez stosowanie narzędzi ekonomii społecznej.

Projekty bywają rutynowe. Działamy według harmonogramu, realizujemy wskaźniki, wreszcie ewaluujemy nasze działania. Jednak ADA, bo tak w skrócie nazwaliśmy ten projekt, nie była rutynowa. Przyniosła nam sporo satysfakcji i pozytywnych doświadczeń, choć nie wszystko poszło tak jak zaplanowaliśmy. Zarówno jedne jak i drugie zebraliśmy w niniejszej publikacji w nadziei, że będą dla Państwa ciekawą lekturą i przewodnikiem po świecie ekonomii społecznej.

Samorządowcy lokalni to naturalni liderzy wspólnot lokalnych, dlatego to im w pierwszej kolejności dedykujemy to opracowanie. Mamy nadzieję, że zawarte w nim artykuły przekonają ich do tego, że warto zakładać spółdzielnie socjalne i dostarczą wyczerpujących informacji, jak to zrobić.

Jednak ten projekt pokazał nie tylko zaangażowanie samorządów, ale również kościelnych osób prawnych. Podczas jego realizacji powstała bowiem pierwsza w Polsce spółdzielnia socjalna założona przez parafię

Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego: Gminie Miejskiej Aleksandrów Kujawski, Gminie Waganiec, Starostwu Powiatowemu Golub – Dobrzyń, Gminie Golub-Dobrzyń oraz Gminie Radomin, jak również kościelnym osobom prawnym: Parafii z Markowic oraz Caritasowi Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które zdecydowały się spróbować i założyć spółdzielnie socjalne.

Jesteśmy dumni , czekamy na więcej i mamy nadzieję, że nie jest to naszej ostatnie spotkanie z ekonomią społeczną w województwie kujawsko – pomorskim. Wszystkim czytelniom życzymy natomiast przyjemnej i owocnej lektury.

 

PRZEJDŹ DO ROZDZIAŁU PIERWSZEGO