ADAPTACJA ZAWODOWA OSÓB W TRUDNEJ SYTUACJI ŻYCIOWEJ

ROZDZIAŁ CZWARTY

Spółdzielnia Socjalna Kujawianka – spółdzielczość z przytupem

Karolina Nowak
Uruchom lektora:
Rozmiar czcionki: A | A+ | A++   Kontrast: Tryb kontrastu Wysoki Tryb standardowy Standardowy

Niektórzy mówią, że melodia tego tańca odzwierciedla kujawski krajobraz – szeroki i spokojny. Ruchy taneczne są wolne, posuwiste, pary spokojnie się obracają i lekko kołyszą1. Jednak dla kujawiaka charakterystyczne są również przytupy. I właśnie takim energicznym krokiem samorządy powiatu aleksandrowskiego oraz gminy Wagniec postanowiły włączyć się w działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Aleksandrów Kujawski to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, bliski sąsiad zdecydowanie bardziej rozpoznawalnego Ciechocinka. Znajduje się tutaj zabytkowy, najdłuższy dworzec kolejowy w Europie. Dobre połączenia kolejowe zapewniają wygodną komunikację na terenie województwa ale również do innych zakątków Polski. Miasto przecina również droga wojewódzka nr 266, która łączy Konin z Ciechocinkiem. Może nie wszystkie drogi prowadzą do Aleksandrowa, jednak lokalizacja miasta jest bardzo dobra, co zawdzięcza bliskiemu sąsiedztwu Torunia, oddalonego o niecałe 30 kilometrów. Aleksandrów jest największym pod względem liczby ludności miastem w powiecie. Swoją siedzibę mają tutaj władze gminy, a od niedawna również siedziba Spółdzielni Socjalnej Kujawianka. Aleksandrów Kujawski nie tylko z nazwy jest silnie kujawski. Bogate tradycje, dbałość o kulturę i regionalne wartości to ważne lokalne tradycje. Bardzo żyzne ziemie oraz wiele bogactw naturalnych, takich jak na przykład sól kamienna czy pobliskie złoża wód mineralnych, sprawiają, że tereny te nie bez powodu uważa się za wartościowe. Dodatkową wartością może już wkrótce stać się Spółdzielnia Socjalna Kujawianka, którą zdecydowały się założyć lokalnej władze.

Spółdzielnia Socjalna Kujawianka w Aleksandrowie Kujawskim powstała w listopadzie w 2013 roku w ramach projektu PWP Od wykluczenia do zatrudnienia: adaptacja zawodowa osób w trudnej sytuacji życiowej2. Początki były nie były łatwe, jednak konsultacje, spotkania i chęć działania w dobrej sprawie przyniosły efekty.

(1. www.tylkotaniec.manifo.com/kujawiak
2. www.adaptacja.spoldzielnie.org)

Jak to się zaczęło?

Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski jako pierwsza zdecydowała się na przystąpienie do projektu. W lipcu 2013 roku zakończono rekrutację i tym samym 3 inicjatywy – osoby prawne chcące założyć spółdzielnie socjalne rozpoczęły burzliwy etap negocjacji, planowania i szukania rozwiązań dla swoich nowych przedsiębiorstw społecznych. Pierwsze spotkania miały miejsce w pierwszej połowie 2013 roku i po wielu decyzjach przyszła pora na poznanie od środka, czym jest spółdzielczość w Polsce.

Dlatego właśnie radni z Aleksandrowa wzięli udział w pierwszej wizycie studyjnej. Przyszli założyciele wybrali się do Piły w Wielkopolsce, gdzie dowiedzieli się o sukcesach Spółdzielni Socjalnej Zielona Piła, ale też o wyzwaniach z jakimi przyszło się jej zmierzyć, jej powołaniu, założeniu i etapach działalności. Spółdzielnia w Pile powstała dzięki inicjatywie Gminy Piła i Powiatu Pilskiego, więc przykład ten był dla założycieli doskonałą okazją do zdobycia wiedzy na temat praktycznej działalności spółdzielni socjalnej.

Na czerpaniu z polskich doświadczeń nie zakończyło się jednak zdobywanie know-how. W marcu 2014 roku odbyły się dwa wyjazdy do Włoch w celu poznania spółdzielczych rozwiązań kraju, który doświadczenie w tej materii zdobywa już od wielu lat. Na początku marca odbyły się Warsztaty Wymiany Doświadczeń w Trydencie. Udział w nich wzięli samorządowcy, dla których była to okazja do zaczerpnięcia rozwiązań stosowanych przez samorządy włoskie3. Nie zapomniano również o pracownikach przyszłej spółdzielni. Pod koniec miesiąca odbył się Transfer Wiedzy w Trydencie. Podczas tego wyjazdu uczestnicy, w tym właśnie również z powiatu aleksandrowskiego, poznali spółdzielnia socjalne zajmujące się co-packingiem, pielęgnacją terenów zielonych oraz prac porządkowych. Pozostało tylko przenieść włoskie doświadczenia w rzeczywistość lokalną.

Rozpoczęto skromnie – od zatrudnienia wymaganych pięciu osób. Jednak z każdym następnym miesiącem Spółdzielnia Socjalna Kujawianka rozrastała się coraz bardziej. Obecnie w spółdzielni pracuje osiem osób na umowę o pracę oraz pięcioro stażystów. Wśród pracowników są m.in. osoby z niepełnosprawnościami. Prezes spółdzielni podkreśla, że zwiększanie zatrudnienia i poszerzenie pozytywnego oddziaływania na rynek pracy w powiecie było dla założycieli ważne od samego początku.

(3. Więcej na ten temat w artykule Aleksandry Wojtaszek: Włoskie inspiracje w kujawsko-po-morskim. - kliknij aby przejść do artykułu)

Spółdzielnia w działaniu

Na co dzień Spółdzielnia Socjalna z Aleksandrowa Kujawskiego oferuje przede wszystkim usługi z zakresu prac porządkowych, drobnych usług remontowo-budowlanych, pielęgnacji terenów zielonych oraz gastronomii. W poszukiwaniu zleceń spółdzielnię wspierają założyciele, większość z nich pochodzi zresztą od Urzędu Gminy Aleksandrowa. Najnowszym zleceniem jest catering dla aleksandrowskich szkół. Spółdzielnia obsługuje obecnie wszystkie szkoły miejskie w Aleksandrowie. Łącznie jest to około sto siedemdziesiąt obiadów dziennie. Specjalnie na potrzeby tej działalności spółdzielcy doposażyli kuchnię w jednej ze szkół i zakupili samochód firmowy, żeby dowozić posiłki do pozostałych placówek. Z przygotowanych przez Spółdzielnię obiadów mogą korzystać również osoby prywatne.

Pracownicy

Pracownicy znaleźli w spółdzielni pracę, o którą wcześniej było tutaj naprawdę trudno. Jako zespół działają na własny rachunek. Prezes Spółdzielni Mariusz Garski mówi: „Wierzę, że ludzie są największym potencjałem każdej firmy, a ich zaangażowanie i umiejętności składają się na sukces spółdzielni. Każdy pracownik jest na swój sposób wyjątkowy i wzbogaca zespół swoją osobowością i umiejętnościami. Staram się to dostrzegać i doceniać, chociaż z drugiej strony wszystko musi być podporządkowane zadaniom, które musimy każdego dnia wykonywać. Zawsze musi być schemat: planowanie – organizowanie – przewodzenie – kontrolowanie.”

Spółdzielnia Socjalna Kujawianka już od początku działania zatrudniała również stażystów z Urzędu Pracy. Dzięki temu mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego mają szansę na rozwój i zdobycie doświadczenia zawodowego, które jest tak cenne w poszukiwaniu stałego zatrudnienia. Spółdzielnia współpracuje również z Warsztatami Terapii Zajęciowej, ich podopieczni mogą odbyć staż i znaleźć zatrudnienie w spółdzielni. To szansa na zaistnienie na rynku pracy, również dla osób z niepełnosprawnościami.

Potencjał Spółdzielni to także dobre, zaangażowane dla dobra sprawy kierownictwo. Zarówno prezes jak i wiceprezes swoje zadania wykonują zawsze na czas, a trzymanie się zaleceń, terminów oraz harmonogramu sprawia, że Kujawianka działa tak dobrze. Spółdzielnia wdrożyła również inne włoskie rozwiązanie – jej wiceprezes jest zaangażowany w działalność spółdzielni na zasadzie wolontariatu i nie pobiera za swoją pracę żadnego wynagrodzenia.

Współpraca

Dobra współpraca jest ważna, zwłaszcza jeśli chodzi o podmioty, które rządzą się odmiennymi zasadami. Tak jest w przypadku Kujawianki, która ściśle współpracuje zarówno z samorządem miejskim jak i gminnym. Prezes Spółdzielni Kujawianka: „Myślę, że tworzymy dobry klimat dla potencjalnej współpracy. Wiele osób i instytucji jest nam bardzo życzliwych. Od początku takie zaufanie towarzyszyło naszej działalności. I za to możemy serdecznie podziękować tym osobom, które do tego się przyczyniły.”

Spółdzielnia wspiera swoimi usługami lokalne wydarzenia, realizowała również zlecenia mające na celu dbanie o czystość i porządek na terenie regionu. Prezes Spółdzielni: „Jeśli pojawia się zapotrzebowanie na jakąś usługę dotyczącą sprzątania i cateringu, to zawsze można na nas liczyć. Braliśmy udział w kilku uroczystościach, np. na otwarcie odnowionego parku im. Jana Pawła II w Aleksandrowie Kujawskim przygotowaliśmy grochówkę, a w grudniu ubiegłego roku zorganizowaliśmy dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Kujawskim Wigilię.”

Konkurencyjne ceny i jakość wykonania sprawiają, że usługi Spółdzielni są wybierane coraz częściej. Duża zasługa w tym założycieli, którzy o powstającej spółdzielni poinformowali wszystkie instytucje działające na terenie miasta. Miasto zdecydowało się również na przekazanie spółdzielni realizacji zadań z zakresu profilaktyki uzależnień. Spółdzielnia prowadzi punkt terapii uzależnień, w którym w którym osoby z problemami mogą korzystać z pomocy i wsparcia psychologa oraz terapeuty. Kompleksowa opieka, jaką zajmuje się obecnie przedsiębiorstwa świadczy o dużym zaufaniu jego założycieli, a to bardzo dobry znak na przyszłość.

Plany na przyszłość

Plany na przyszłość? Rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Jak podkreślił podczas rozmowy prezes spółdzielni, Kujawianka stawia się na specjalizację w zakresie usług, jakie oferowała do tej pory. Spółdzielcy chcą rozwijać się w usługach gastronomicznych i możliwie zwiększyć ich zasięg. Planują również jeszcze lepsze przystosowanie do zleceń z zakresu pielęgnacji terenów zielonych oraz prac porządkowych. Do tej pory spółdzielnia inwestowała zarówno w sprzęt jak i w modernizację i zapewnia, że to dopiero początek. Ważnym elementem tych inwestycji są ludzie. Spółdzielnia chce zatrudnić więcej osób, tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Wpłynie to zapewne zdecydowanie na lepszy klimat na rynku pracy w regionie. A to jest najważniejsze.

 

PRZEJDŹ DO ROZDZIAŁU PIĄTEGO