Im dłużej o tym myślimy, tym bardziej jesteśmy przekonani, że mijający rok dla nas całkiem łaskawy i udany. Czy mamy rację? Oceńcie sami.
Gdybyśmy mieli wybrać najważniejszą dla nas liczbę mijającego roku, to byłoby to 154 – tyle miejsc pracy powstało w przedsiębiorstwach społecznych w subregionie konińskim. Dodatkowych pracowników zatrudniały już działające podmioty ekonomii społecznej, takie jak na przykład Fundacja Mielnica, ale i spółdzielnie socjalne jak Sport i Rehabilitacja czy Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Multi-Bruk. Powstało też kilka zupełnie nowych inicjatyw, w tym: Golińska Spółdzielnia Socjalna Aktywni Razem czy Spółdzielnia Socjalna BISTRO Przystanek21.Wszystkim kibicujemy i wszystkie mogą liczyć na regularne wsparcie od naszych doradców.
A że nic tak nie cieszy jak sukcesy współpracujących z nami spółdzielni, to warto w tym miejscu odnotować przynajmniej kilka z nich:
- Lodołamacze 2021 – brązowy medal w kategorii otwarty rynek pracy ze szczególną wrażliwością społeczną i promowanie aktywności osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia otrzymała Spółdzielnia Socjalna Aktywni z Koła
- XX Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Sposób na sukces w kategorii inicjatywy społeczne I miejsce zdobyła Spółdzielnia Socjalna Solniczka z Kłodawy
- Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej w kategorii Debiut roku zdobyła Spółdzielnia Socjalna Etat z Konina, natomiast w kategorii Sukces rynkowy Spółdzielnia Socjalna Ale Smacznie z Dąbia
- Konkurs ES im. Jacka Kuronia i nagroda Odkrycie roku powędrowała do Spółdzielni Socjalnej Powrócisz Tu z Turku
Warto przy tej okazji dodać, że nie tylko przedsiębiorcy społeczni mogli liczyć na wsparcie. Z naszej oferty rozwoju kompetencji mogły rownież skorzystać MŚP z podregionu poznańskiego i ich pracownicy. W ogóle Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej nie jest jedyną działalnością Stowarzyszenia. Bardzo dużo działo również w pozostałych. Skoro jesteśmy przy przedsiębiorstwach społecznych, to nie wolno zapominać, że 50 przedsiębiorstw z całej Polski testuje wiązki usług społecznych. Wiązki to pakiet komplementarnie uzupełniających się usług, które świadczone razem wytwarzają unikatową wartość dodaną. Wśród nich są: usługi opieki wytchnieniowej, rehabilitacji, opieki nad osobami starszy, opieki nad dziećmi i usługi turystyczne. Pierwsze rezultaty są bardzo obiecujące, wnioski i rekomendacje już niedługo.
Co słychać w świecie innowacji?
Edukacja
ZAZ – planujemy, działamy…
Największym wyzwaniem mijającego roku był działania związane z powołaniem ZAZ. Wiele udało się zrobić: mamy budynek, wstępną koncepcję działania i wsparcie 30 rożnych organizacji pozarządowych i JST. W dalszym ciągu wiele jest jeszcze do zrobienia i wygląda na to, że najciekawsze dopiero przed nami.
Więcej: www.spoldzielnie.org/cat,136
I wiele innych…