Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Ekonomia cyrkularna - podsumowanie rezultatów projektowych
2022-08-31
Wraz z końcem lata zakończyliśmy dwa projekty związane z tematyką ekonomii cyrkularnej -  Circular Skills oraz Circular Economy as a Development Strategy (CEDES).

Circular Economy as a Development Strategy (CEDES), inaczej: gospodarka zamknięta jako strategia rozwoju

Projekt w ramach programu Erasmus+ którego głównym celem było nabycie i doskonalenie wysokiej jakości umiejętności i kompetencji kluczowych dla nauczycieli oraz mentorów organizacji partnerskich w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Projekt współtworzyliśmy z partnerami 6 krajów:Niemiec, Włoch, Francji, Belgii, Szwecji, Hiszpanii.

Coraz więcej instytucji rządowych w tym UE dostrzega znaczenie gospodarki o obiegu zamkniętym i tworzy programy i narzędzia wspierające ten model. Dzięki projektowi CEDES 7 organizacji z różnych państw europejskich nauczyło się poprzez szkolenia jak funkcjonuje ekonomia cyrkularna w każdym kraju. Uczestnicy rozwinęli m.in. umiejętności zarówno twarde jak i miękkie, m.in. z zakresu przedsiębiorczości, podnieśli również swoje kompetencje językowe i cyfrowe co zaowocowało zdobyciem wyższej wiedzy w zakresie zawodowym.

Wizyty studyjne miały na celu wymianę dobrych praktyk i poznanie nowych metod dla nauczycieli i trenerów z tematami z zakresu ekonomii cyrkularnej. Całość projektu została zakończone wraz z końcem publikacji, która jest zbiorem najlepszych przykładów z 7 krajów partnerskich i ma na celu pokazanie tego, co najciekawsze w biznesie opartym na ekonomii cyrkularnej.

Publikacja dostępna jest TUTAJ a my jesteśmy przekonani, że z całą pewnością bedziemy do niej wracać. Warto podkreślić, że publikacja po części jest w języku polskim.

 Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną internetową projektu - www.cedes.spoldzielnie.org 

 

Drugi projekt, który dobiegł końca to CIRCULAR SKILLS, który współtworzyliśmy wspólnie z 5 krajami: Szwecją, Finalandią, Słowacją, Niemcami i Włochami.

Dzięki projektowi wypracowaliśmy rozwiązania i dobre praktyki w zakresie edukacji z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym dla nauczycieli i szkoleniowców zajmujących się kształceniem i szkoleniem zawodowym. Projekt umożliwił identyfikację dobrych praktyk w obszarze edukacji i stosowania koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym w działalności MSP, w życiu codziennym, a także w aktywności przedsiębiorczej osób zagrożonych wykluczeniem społecznych i zawodowym. Istotnym elementem działań w tym względzie było przygotowanie we współpracy ponadnarodowej raportów metodycznych ze wskazanych obszarów.

Pierwszym etapem było badanie stacjonarne dotyczące identyfikacji inteligentnych praktyk w nauczaniu i stosowaniu zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Równolegle została uruchomiona ocena potrzeb, aby zrozumieć wymagania instytucji edukacyjnej i uczniów w krajach partnerskich. Wyniki były zaprezentowane na Spotkaniach Ponadnarodowych i zaowocowały systemem oceny inteligentnych praktyk, dostosowanym do samooceny edukatorów. 

Zebrane praktyki są weryfikowane i wykorzystywane do współprojektowania trzech modułów szkoleniowych:

  • pomoc MŚP w dostosowaniu się do głównych aspektów gospodarki o obiegu zamkniętym,
  • koncentruje się na osobach uczących się, zapewniając im umiejętności stosowania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w ich życiu zawodowym,
  • pomoc osobom uczącym się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej w zdobyciu umiejętności potrzebnych do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Rezultatem działań stała się przede wszystkim platforma edukacyjna dostępna TUTAJ



Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną internetową projektu - www.circularskills.eu