autorki: Marta Wrześniewska-Pietrzak, Anna Wiśniewska-Jankowska, Karolina Ruta-Korytkowska
PROBLEM
GŁÓWNY CEL
Potrzeby opracowania narzędzia, które pozwoliłoby badać sprawność komunikacyjną uczniów niesłyszących w zakresie znajomości języka polskiego i polskiego języka migowego. W Polsce nie było do tej pory testów, które pozwalałyby na badanie poziomu kompetencji w języku migowym u ucznia niesłyszącego.
Test Leksyka PJM-PL częściowo wypełnia tę lukę wśród narzędzi diagnostycznych przeznaczonych do badania dzieci i młodzieży z wadami słuchu. Pozwala on na porównawczą analizę receptywnej znajomości leksyki w języku polskim i PJM, dzięki czemu możliwe jest wskazanie języka preferowanego przez badanego ucznia.
ODBIORCY INNOWACJI
uczniowie z wadą słuchu kształcący się w szkołach podstawowych, w których odbywa się nauczanie systematyczne (klasy 4–8)
UŻYTKOWNICY INNOWACJI
surdopedagodzy, surdologopedzi na co dzień pracujących z uczniami niesłyszącymi.
Poza specjalistami pracującymi z osobami niesłyszącymi proponowane narzędzie może być również wykorzystane jako wparcie dla naukowców i nauczycieli – surdoglottodydaktyków, którzy interesują się nauczaniem niesłyszących języka polskiego jako obcego.
NA CZYM POLEGA?
Na innowację składa się test diagnostyczny w postaci aplikacji oraz szczegółowa instrukcja. Sam Test Leksyka PJM-PL składa się z dwóch podtestów – pierwszy bada leksykę w języku polskim pisanym, a drugi w polskim języku migowym. Każdy z nich składa się z 78 pytań testowych, które poprzedza animowana instrukcja.
W Polsce nie było do tej pory testów wykorzystujących język migowy do badania poziomu kompetencji językowych . Test Leksyka PJM-PL częściowo wypełnia tę lukę wśród narzędzi diagnostycznych przeznaczonych do badania dzieci i młodzieży z wadami słuchu. Pozwala on na porównawczą analizę receptywnej znajomości leksyki w języku polskim i PJM, dzięki czemu możliwe jest wskazanie języka preferowanego przez badanego ucznia.
TEST
https://test-leksyka.pl/