PROBLEM
Dzieci w spektrum autyzmu mają zdecydowanie większy problem z nauką matematyki w szkole od dzieci o typowym rozwoju, ponieważ wiedza przekazywana w szkole wymaga głównie myślenia werbalnego.
To wpływa na całą ich przyszłość zawodową i w efekcie całe życie. Ta niska efektywność kształcenia matematycznego zaczyna się już na etapie edukacji wczesnoszkolnej i rzutuje na całą edukację uczniów, nie tylko w zakresie matematyki, lecz całej edukacji w ogóle.
GŁÓWNY CEL
Celem innowacji jest opracowanie zeszytu ćwiczeń oraz wskazówek dla rodziców/specjalistów (osób pracujących z dzieckiem). „Matematyka 3 i ¾. Zeszyt ćwiczeń” przeznaczony jest dla dzieci w spektrum autyzmu, które mają wydłużany etap edukacyjny w 3 klasie szkoły podstawowej, przed przejściem do klasy 4.
Z zeszytu będą mogły korzystać także dzieci z obniżonym potencjałem intelektualnym (dolne granice normy intelektualnej) oraz dzieci z lekką niepełnosprawnością intelektualną. Obie te grupy są bowiem zobligowane do realizacji podstawy programowej.
ODBIORCY INNOWACJI
dzieci w spektrum autyzmu, uczniowie 3 klasy szkoły podstawowej, którzy ze względu na trudności edukacyjne i wyzwania rozwojowe mają wydłużany pierwszy etap edukacyjny w 3 klasie
UŻYTKOWNICY INNOWACJI
grupy lub organizacje pozarządowe zrzeszające dzieci w edukacji domowej, szkoły ogólnodostępne, w których materiały będą wykorzystywane podczas zajęć z matematyki, zajęć rewalidacyjnych lub wyrównawczych
NA CZYM POLEGA?
Elementami rozwiązania są:
1. Zeszyt ćwiczeń „Matematyka 3 i ¾. Zeszyt ćwiczeń” – który przeprowadzi dziecko przez materiał przerabiany w klasach 1-3, co będzie służyć usystematyzowaniu wiedzy i nabyciu umiejętności jej wykorzystania. To również narzędzie służące kształtowaniu samodzielności w poszukiwaniu rozwiązań problemów.
„Matematyka 3 i ¾. Zeszyt ćwiczeń” to matematyka przyjazna mózgowi czyli korzystająca z dobrodziejstw neurobiologii i opracowana z użyciem wizualizacji treści.
Charakterystyka zeszytu:
- wprowadzenie do materiału w ciekawy dla ucznia sposób – wyjście od „problemu”, zagadki, szyfru,
- wiedza pokazywana w ciekawy i interesujący sposób z zastosowaniem scratch notingu,
- miejsce na tworzenie lapbooków i materiały do ich stworzenia,
- miejsce na tworzenie własnych notatek graficznych,
- zrównoważona formuła zadań/ ćwiczeń,
- okrojenie do minimum tzw. uzupełnianek,
- wprowadzenie „ściągi” w formie graficznej do samodzielnego rozwiązywania zadań mającej na celu przygotowanie do pracy z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń w klasach starszych.
2. Instruktaż dla osób pracujących z dzieckiem zwierający:
- wskazówki i podpowiedzi jak posługiwać się opracowanym zeszytem w pracy z dzieckiem, kładąc nacisk na odejście od metody podającej,
- podpowiedzi materiałów, z których warto skorzystać realizując dane zagadnienie w postaci łamigłówek manualnych, gier, zagadek oraz innych materiałów wspierających nabycie i opanowanie wiedzy i umiejętności
- manual dla nauczycieli i rodziców umożliwiający adaptację materiałów do indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka.