Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Przedsiębiorczo i społecznie: polskie doświadczenia a rozwój ekonomii społecznej w Ukrainie
2024-02-29
Wczoraj zakończyliśmy trzydniową wizytę studyjną w ramach projektu RITA. Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami w obszarze edukacji z przedsiębiorczości społecznej z naszymi partnerami z Basztańskiego Liceum TEMP.

RITA - krótko o projekcie

RITA to program, który kompleksowo wspiera współpracę międzynarodową w regionie. Pozwala on między innymi na przekazywania polskiego doświadczenia przemian w następujących sferach: problemy społeczne i socjalne, edukacja i wychowanie, rozwój przedsiębiorczości, dziedzictwo kulturowe, rozwój i wsparcie trzeciego sektora, rozwój i wsparcie samorządu lokalnego, rozwój niezależnych i nowoczesnych mediów.

WIZYTA STUDYJNA - relacja

DZIEŃ I

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Zespół Szkół Handlowych, którego uczennice stworzyły inicjatywę „Szczęsliwa Torebka” w ramach konkursu Nowa Energia, który organizowaliśmy jesienią zeszłego roku. Uczennice przedstawiły gościniom założenia zadania, które polegało na przygotowaniu, a następnie uszyciu worków drenażowych dla kobiet po mastektomii, które poprawiają komfort fizyczny i psychiczny pacjentkom. Członkinie grupy i inne zaangażowane w projekt osoby na początku przeszkoliły się w podstawach szycia, obsługi maszyn do szycia. Po przygotowaniu toreb uczniowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem kobiet chorych na raka piersi „Rakujemy jak chcemy”, przekazali torby na oddział onkologiczny.
 
  



Następnie w Centrum Kształcenia Przedsiębiorczości Społecznej Merito odbyło się spotkanie z prezeską Spółdzielni Socjalnej Furia, Anną Janiak, która opowiedziała o zakresie działania spółdzielni, włączeniu na rynek pracy osób w spektrum autyzmu oraz o współpracy z biznesem.

 
Pierwszy dzień zakończyło spotkanie z ekspertkami Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży z Poznania. Tematem spotkania był rozwój przedsiębiorczości społecznej wśród młodzieży oraz przedstawienie dobrych praktyk w ramach działalności Centrum.


II DZIEŃ

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Zespole Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu, w którym w ramach projektu Nowa Energia powstały dwie inicjatywy młodzieżowe – Słoneczna Kawiarenka oraz Sekretariat na 102! Gościnie miały okazję zobaczyć jak w praktyce nicjatywa ta pozwoliła na stworzenie w szkole bezpiecznej przestrzeni dla uczniów z niepełnosprawnościami, które chciałyby zrealizować praktyki z pracy biurowej, obsługi sekretariatu, pracy administracyjnej. Przygotowane i dostosowane pomieszczenie pozwoliło na przeprowadzenie praktyk w warunkach chronionych, które byłyby trudne do zrealizowania w innym miejscu. Uczniowie  ćwiczą obsługę urządzeń biurowych i realizację obowiązków na stanowiskach administracyjnych.



Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów, które przygotują w ramach zajęć szkoły przysposabiającej do pracy, na lekcji gotowania. Uczniowie zadbali o dostępność nowej oferty sklepiku. Przygotowali udogodnienia dla osób, które mają trudności z komunikacją. Użyli oznaczeń potrzebnych dla osób korzystających z komunikacji alternatywnej, w tym obrazki i wyjaśnienia w czytelnej dla nich formie.

 
Kolejnym punktem dnia była wizyta w „Niewidzialnej Ulicy” – przedsiębiorstwo społeczne w praktyce. To miejsce, które przybliża ludziom świat niewidomych. To miejsce to centrum zmysłów, w którym mieści się interaktywna ekspozycja umieszczona w ciemności, po której oprowadzają osoby niewidome lub słabowidzące, pełniące rolę przewodników. To miejsce, które łączy przekaz społeczny z edukacją i dobrą zabawą.
 
 
 
Następnie w Pracowni Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy, koordynatorka projektu Anna Dranikowska wprowadziła gościnie w program edukacyjny z przedsiębiorczości społecznej opracowany przez nasze Stowarzyszenie.
 

 
DZIEŃ III

Trzeci dzień to dzień warsztatowo-roboczy projektu RITA – dopinanie szkoleń, wdrożenia programu, czas na pytania i wymianę doświadczeń. Wizytę zakończyło spotkanie z przedstawicielką Miasta Poznania, która opowiedziała o Klunkrach Wielkopolskich, czyli marce założonej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Na jego zlecenie przedsiębiorstwa społeczne z Wielkopolski produkują gadżety dla biznesu i nie tylko – z całej Polski :)

 

 

Bardzo dziękujemy uczestniczką za wizytę! Szczególnie w tym trudnym dla Was czasie. Mamy nadzieję, że nabyta w trakcie wizyty wiedza i doświadczenia zaowocują w udane projekty i rozwój przedsiębiorczości społecznej w Ukrainie.


Projekt "Przedsiębiorczo i społecznie: polskie doświadczenia w edukacji z obszaru przedsiebiorczości społecznej dla rozwijania postaw przedsiębiorczości społecznej wśród uczniów w Basztańskim Liceum TEMP w Ukrainie" współfinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej FundacjiWolności w ramach programu RITA - Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.