RITA - krótko o projekcie
RITA to program, który kompleksowo wspiera współpracę międzynarodową w regionie. Pozwala on między innymi na przekazywania polskiego doświadczenia przemian w następujących sferach: problemy społeczne i socjalne, edukacja i wychowanie, rozwój przedsiębiorczości, dziedzictwo kulturowe, rozwój i wsparcie trzeciego sektora, rozwój i wsparcie samorządu lokalnego, rozwój niezależnych i nowoczesnych mediów.
WIZYTA STUDYJNA - relacja
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Zespół Szkół Handlowych, którego uczennice stworzyły inicjatywę „Szczęsliwa Torebka” w ramach konkursu Nowa Energia, który organizowaliśmy jesienią zeszłego roku. Uczennice przedstawiły gościniom założenia zadania, które polegało na przygotowaniu, a następnie uszyciu worków drenażowych dla kobiet po mastektomii, które poprawiają komfort fizyczny i psychiczny pacjentkom. Członkinie grupy i inne zaangażowane w projekt osoby na początku przeszkoliły się w podstawach szycia, obsługi maszyn do szycia. Po przygotowaniu toreb uczniowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem kobiet chorych na raka piersi „Rakujemy jak chcemy”, przekazali torby na oddział onkologiczny.
II DZIEŃ
Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów, które przygotują w ramach zajęć szkoły przysposabiającej do pracy, na lekcji gotowania. Uczniowie zadbali o dostępność nowej oferty sklepiku. Przygotowali udogodnienia dla osób, które mają trudności z komunikacją. Użyli oznaczeń potrzebnych dla osób korzystających z komunikacji alternatywnej, w tym obrazki i wyjaśnienia w czytelnej dla nich formie.
Następnie w Pracowni Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy, koordynatorka projektu Anna Dranikowska wprowadziła gościnie w program edukacyjny z przedsiębiorczości społecznej opracowany przez nasze Stowarzyszenie.
DZIEŃ III
Trzeci dzień to dzień warsztatowo-roboczy projektu RITA – dopinanie szkoleń, wdrożenia programu, czas na pytania i wymianę doświadczeń. Wizytę zakończyło spotkanie z przedstawicielką Miasta Poznania, która opowiedziała o Klunkrach Wielkopolskich, czyli marce założonej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Na jego zlecenie przedsiębiorstwa społeczne z Wielkopolski produkują gadżety dla biznesu i nie tylko – z całej Polski :)
Bardzo dziękujemy uczestniczką za wizytę! Szczególnie w tym trudnym dla Was czasie. Mamy nadzieję, że nabyta w trakcie wizyty wiedza i doświadczenia zaowocują w udane projekty i rozwój przedsiębiorczości społecznej w Ukrainie.
Projekt "Przedsiębiorczo i społecznie: polskie doświadczenia w edukacji z obszaru przedsiebiorczości społecznej dla rozwijania postaw przedsiębiorczości społecznej wśród uczniów w Basztańskim Liceum TEMP w Ukrainie" współfinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej FundacjiWolności w ramach programu RITA - Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.