Forum uroczyście otworzyli: Katarzyna Nowakowska - Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Piotr Szczepaniak dyrektor w Ministerstwo Klimatu i Środowiska Maciej Sytek prezes Zarządu Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie oraz Przemyslaw Piechocki prezes naszego Stowarzyszenia i gospodarz wydarzenia słowami:
„Do 2030 zrezygnujemy z węgla, a do 2050 będziemy neutralni klimatyczne. Jestem przekonany, że tę neutralność zbudujemy właśnie przedsiębiorstwami społecznymi (…) Jesteśmy podmiotami bardzo mocno oddolnymi, powstajemy nie dlatego, że ktoś w Londynie, ktoś w Nowym Jorku miał pomysł jak sprzedawać usługi, tylko po to, że jest taka potrzeba lokalna. Mam nadzieję, że dzisiaj i jutro razem z naszymi gośćmi będziemy w stanie nad tymi rzeczami debatować, jak je usprawniać, jak bardziej wnosić je do polityki publicznej – mam nadzieję, że będziemy w stanie ten proces jak najlepiej przygotować, żeby być na równi partnerem dla samorządów, dla instytucji publicznych, dla ministerstwa i że wspólnie będzie kształtować tę politykę publiczną.
Tak jak dzisiaj brzmi naszej hasło – Przyszłość jest teraz, i my jesteśmy tą przyszłością, jesteśmy przekonani, że będziemy budować tą przyszłość i że będziemy rosnąć, bo mamy potencjał, jesteśmy tutaj mocno zakorzenieni lokalnie i wiemy jak realizować tego typu działania.”
- Andrzej Radniecki – dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej
- Maciej Sytek – prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie oraz Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej
- Emilia Wasielewska – dyrektor Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
- Artur Filipiak – prezes Spółdzielni Socjalnej Razem dla Środowiska
Panel moderowała Karolina Cyran-Juraszek, a uczestniczyli w nim:
- Katarzyna Nowakowska – Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Jakub Schimanek – Główny specjalista w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
- Aleksandra Andrzejewska – Kierownik Działu Włączenia Społecznego w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu
- Przemysław Piechocki – prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych
- Andżelika Łoś – dyrektor Centrum Usług Społecznych w Kramsku
- Iwona Maciejewska – prezeska Spółdzielni Socjalnej Komunalka Rzgów
- zielonych, społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych i ESG (prowadzący: Marek Gruchalski),
- innowacji w usługach społecznych (prowadzące: Malwina Faza, Agnieszka Chlebowska-Ogurkis),
- rozwoju finansowego przedsiębiorstw społecznych (prowadzący: Zbigniew Prałat).
- Michał Bargielski – Ekspert Fundacji Fundusz Współpracy
- Cezary Miżejewski - prezes Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych
- Robert Ligocki – Wiceprezes Izby Gospodarczej Wielkopolski Wschodniej
- Jakub Gwit – Wójt Gminy Powidz
- Magdalena Ciołek – Dyrektor Stowarzyszenia Turkowska Unii Rozwoju-T.U.R
- Anna Leśna-Szymańska – prezeska Konińskiego Spółdzielni Socjalnej Spektrum
- tworzenia biznesplanów (prowadzący: Maciej Sobczak-SNRSS),
- zarządzania zespołem: jak usprawnić komunikację, rozwiązywać konflikty i motywować do działania (prowadząca: Anna Dranikowska-SNRSS),
- reintegracji w przedsiębiorstwach społecznych (prowadząca: Andżelika Smorawska-SNRSS),
- usług społecznych i ich wpływu na rozwój przedsiębiorstw społecznych (prowadzący: Anna Bugalska, Cezary Miżejewski-OZRSS).
Warto podkreślić, że Forum było również okazją do zaprezentowania uczestnikom działalności Stowarzyszenia w obszarze współpracy międzynarodowej, którą rozwijamy m.in. w ramach programu Erasmus+. Wyzwania związane z wdrażaniem strategii rozwoju Wielkopolski do 2040 dobrze korespondują z założeniami projektu SGD Labs, w ramach którego rozwijaliśmy zarówno zielone kompetencje przedsiębiorstw społecznych jak i studentów we współpracy z instytucjami naukowymi jak Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej czy Wyższa Szkoła Ekonomiczna
w Pradze. Wśród uczestników Forum panowała zgoda, że bez synergii wszystkich zainteresowanych stron o neutralność klimatyczną będzie bardzo trudno.
Warsztaty organizowanego następnego dnia stały się z kolei okazją do zaprezentowania uczestnikom forum osiągnieć projektu #Lead Farm 5.0, w którym Stowarzyszenie było odpowiedzialne za rozwijanie bloku szkoleniowego związanego z przedsiębiorczością i zarządzeniem zespołem. Wspólnie przetestowaliśmy moduł szkoleniowy, przed nami testowanie produktów online, w tym gry edukacyjnej dla trenerów i chatbota – wirtualnego asystenta spółdzielców.
Więcej na temat obu projektów można zaleźć tutaj:
SDG Labs: https://sdglabs.uom.edu.gr/
Lead Farm: https://leadfarm-project.com/?lang=pl