Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Konferencja Ekonomia Społeczna 2.0.: relacja
2024-11-18

Konferencja Ekonomia społeczna 2.0. obfitowała w godziny spotkań, warsztatów, dyskusji i inspiracji. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami (było Was blisko 260!) i współtworzyli to wyjątkowe wydarzenie. Tym, którzy nie mogli do nas dołączyć, przygotowaliśmy relację, aby mogli poczuć atmosferę i dowiedzieć się, co działo się podczas konferencji.

 
 

I dzień

Konferencję uroczyście otworzyła Katarzyna Nowakowska - Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej słowami:
„ Potrafimy działać razem, a Ministerstwo jest takim miejscem, w którym wasza obecność oraz waszego sektora jest zawsze mile widziana – po prostu jest to wasze miejsce. Niezależnie od tego jak trudna jest dyskusja, jak trudne tematy będziemy podnosić to będziemy mogli to robić wspólnie. Podkreślam to dlatego, że Krajowy Komitet Ekonomii Społecznej będzie konsultował, właściwie już rozpoczął, wypracowanych propozycji zmian ustawy o ekonomii społecznej – i tutaj Państwa głos będzie niezwykle ważny (…) Mam bardzo wielką nadzieję, że ten dialog będziemy dalej kontynuować.”



A po niej organizatorzy i partnerzy projektu SAMO-ES, Przemyslaw Piechocki prezes naszego Stowarzyszenia, Cezary Miżejewski prezes OZRSS (lider projektu) oraz Laura Majboroda - Andrukiewicz manager marki WellDone®Dobre Rzeczy w Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem".

 
 
 

Sesję plenarną: Doceniamy przeszłość, kształtujemy przyszłość: 20 lat spółdzielczości socjalnej ekonomii społecznej rozpoczął panel pn. „Kierunki rozwoju ekonomii społecznej” moderowany przez Przemysława Piechockiego a uczestniczyli w nim:
  1. Marcin Juszczyk – prezes Spółdzielni Socjalnej PROFES,
  2. Tomasz Maciński – prezes Stowarzyszenia Przepis Na Życie,
  3. Grażyna Stachowiak – prezeska Spółdzielni Socjalnej Uciec Dysforii.
Następnie Cezary Miżejewski przedstawił planowane zmiany ustawy o ekonomii społecznej.

Sesja plenarna miała na celu podsumowanie dwóch dekad istnienia spółdzielczości socjalnej i ekonomii społecznej w Polsce. Uczestnicy panelu wspólnie zastanawiali się nad osiągnięciami tych form organizacyjnych, które odegrały kluczową rolę w integracji społecznej, tworzeniu miejsc pracy dla osób wykluczonych społecznie oraz w wzmacnianiu lokalnych społeczności. Podczas sesji omówiono również wyzwania, przed którymi stanęła ekonomia społeczna w Polsce oraz przedstawiono wizje dalszego rozwoju tej sfery. Panel stanowił okazję do refleksji nad dotychczasowymi sukcesami i wyciągnięcia wniosków, które mogłyby pomóc w kształtowaniu przyszłości spółdzielczości socjalnej i ekonomii społecznej w Polsce.

Dziękujemy za każdy ważny głos!

  

Po panelu nadszedł czas na warsztaty tematyczne pn. „Wokół ustawy o ekonomii społecznej i spółdzielniach socjalnych - jakich zmian legislacyjnych potrzebujemy?”
Pierwszy warsztat „Reintegracja w PS: jak robić to skutecznie? Jak robić to mądrze?” poprowadziły Andżelika Smorawska oraz Tatiana Hapek (Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych).

Warsztat rozpoczął się interaktywną grą symulacyjną, mającą na celu przybliżenie realiów procesu reintegracji. Podczas tej części wydarzenia uczestnicy i uczestniczki mogli wcielić się w role osób podejmujących decyzje w przedsiębiorstwach społecznych oraz tych, którzy powracają na rynek pracy. Symulacja umożliwiła doświadczenie wyzwań, dylematów i wyborów, z jakimi na co dzień mierzą się obie strony procesu. Była to wyjątkowa okazja do nauki przez działanie oraz refleksji nad kluczowymi aspektami skutecznego wsparcia.

Po zakończeniu prowadzące podjęły dyskusję, podczas której uczestnicy i uczestniczki odpowiadali na pytania: Czym jest reintegracja w przedsiębiorstwach społecznych? Jak ją realizować skutecznie i mądrze? Wspólnie szukali najlepszych rozwiązań oraz praktyk, które mogą uczynić ten proces bardziej efektywnym.
 


  

 
Drugi warsztat „Instrumenty wsparcia ekonomii społecznej: Co mamy? Czego oczekujemy?” prowadzili: Cezary Miżejewski (OZRSS) oraz Paulina Zglińska SNRSS)

Warsztat koncentrował się na aktualnych narzędziach wspierających rozwój ekonomii społecznej oraz na analizie potrzeb sektora w kontekście dalszych działań i polityk publicznych. Był to przegląd istniejących instrumentów wsparcia finansowego, prawnego i doradczego, a także próba zidentyfikowania luk i barier, z którymi borykają się przedsiębiorstwa społeczne.

Warsztat obejmował również rozmowy na temat oczekiwań wobec rządu i samorządów w zakresie zapewnienia stabilności finansowej, zwiększenia dostępności funduszy oraz uproszczenia procedur. Miało to na celu wzmocnienie roli ekonomii społecznej w gospodarce oraz poprawę jej wpływu na lokalne społeczności.
 


 

Trzeci warsztat, „Współpraca PES i samorządu: jakich rozwiązań potrzebujemy, żeby działać skuteczniej i efektywniej? Udział PES w kształtowaniu polityk publicznych i kontraktowaniu usług społecznych” prowadził Tomasz Schimanek, ekspert w polityce społecznej, wspierający rozwój społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorczość społeczną oraz współpracę samorządów z podmiotami ekonomii społecznej.






Ostatni warsztat tego dnia „My - PES: czy i dla kogo chcemy poszerzać sektor ekonomii społecznej” prowadził Jan Oleszczuk – Zygmuntowski (PLZ Spółdzielnia).

Warsztat był okazją do wspólnego zastanowienia się nad tym, jak rozumieć ekonomię społeczną w Polsce, gdzie sektor ten wciąż był definiowany w sposób wąski i ograniczony. Bazując na lokalnych i międzynarodowych doświadczeniach, uczestnicy rozmawiali o możliwych kierunkach rozwoju definicji ekonomii społecznej, analizując, dla kogo poszerzanie tego sektora mogłoby być najbardziej wartościowe. Warsztat stworzył przestrzeń do wymiany perspektyw i poszukiwania wspólnych rozwiązań, które mogłyby pomóc kształtować bardziej inkluzyjny i dynamiczny sektor ekonomii społecznej.

   
 
Pierwszy dzień zakończyły sesje panelowe: Dobre praktyki. Inspiracje. Rozwiązania.

Pierwszy z nich Design: Projektowanie zmian. Współpraca kreatywna na nowych zasadach” manager marki WellDone®Dobre Rzeczy w Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem".  

Prelegenatami byli:
  1. Michał Stefanowski, Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie
  2. Mariusz Andrukiewicz, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”
  3. Klaudia Kasprzak, Pracownia Projektowania Ergonomicznego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
  4. Agata Hasiak, Reset art & design point
Panel był poświęcony zagadnieniom współpracy między środowiskiem akademickim, projektantami, przedsiębiorstwami społecznymi i biznesem. Dyskusja skupiła się na trzech kluczowych aspektach współpracy tych środowisk. Każdy z zaproszonych ekspertów podzielił się swoim unikalnym doświadczeniem, pokazując, jak takie partnerstwa przyczyniają się do rozwoju innowacyjnych produktów i modeli działania, które odpowiadają na potrzeby społeczne.

Prowadząca zadbała o to, aby panel obejmował zarówno korzyści, jak i wyzwania związane z takimi partnerstwami. Uczestnicy otrzymali praktyczne wskazówki, inspiracje oraz konkretne przykłady projektów, które zmieniają spojrzenie na rolę designu w sektorze społecznym.

 

Drugi panel „Współpraca samorządów terytorialnych z podmiotami ekonomii społecznej. Dobre praktyki, korzyści, wyzwania” Moderował Tomasz Schimanek, a prelegentami byli:
  1. Joanna Kot, Miejski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu
  2. Tomasz Zając, Wójt Gminy Hrubieszów
  3. Magdalena Biernacka, Starosta Powiatu Nowodworskiego
  4. Anna Bielawska-Jutrzenka, Centrum Usług Społecznych w Czersku
Sesja miała na celu zachęcenie do współpracy podmiotów ekonomii społecznej i samorządów terytorialnych poprzez przedstawienie przykładów takiej współpracy, wskazanie korzyści, jakie przynosi ona mieszkańcom, władzom samorządowym oraz podmiotom ekonomii społecznej, a także określenie wyzwań związanych z tym partnerstwem.

Przedstawiciele samorządów terytorialnych współpracujących z podmiotami ekonomii społecznej zaprezentowali, na czym polegała ta współpraca, jakie korzyści z niej wynikały i jakie wyzwania się z nią wiązały.

  
   

Trzeci panel „Finansowanie rozwoju PS - instrumenty finansowe” moderowała Karolina Cyran Juraszek, a prelegentami byli:
  1. Piotr Krasuski, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego MFiPR
  2. Michał Kopeć, Dyrektor Departamentu Programów Europejskich, BGK
  3. Łukasz Walczyna, Dyrektor ds. Projektów Unijnych i Administracji, Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego SA
  4. Jarosław Pilecki, Prezes Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Arte
  5. Joanna Wardzińska, Przewodnicząca Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej (SKES)
  6. Justyna Grobel, Dyrektorka Działu Pożyczkowego w Funduszu Regionu Wałbrzyskiego
Celem sesji było dostarczenie uczestnikom i uczestniczkom kluczowych i aktualnych informacji na temat instrumentów zwrotnych dostępnych dla PES oraz przedstawienie rozwiązań mających na celu uporządkowanie różnorodnych form wsparcia rozwojowego PES poprzez te instrumenty. Omówiono nową prezentację instrumentów na stronie internetowej BGK jako menedżera funduszu.

Poruszono również wyzwania stojące przed instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie instrumentów zwrotnych, a uczestnicy starali się zdefiniować rekomendacje ze strony PES i niezależnych ekspertów, które miały na celu wsparcie i doskonalenie procesu wdrażania.





Czwarty, ostatni panel „Podmioty Ekonomii Społecznej w realizacji usług społecznych” moderował Anna Bugalska (OZRSS), a prelegentami byli:
  1. Piotr Frołowicz, Spółdzielnia Socjalna Grupa Alivio
  2. Małgorzata Jaskulska, Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego RONDO
  3. Mateusz Czechowicz, Spółdzielnia Socjalna Alternatywy
W panelu uczestnicy poznali bliżej trzy przedsiębiorstwa społeczne realizujące usługi społeczne w nurcie deinstytucjonalizacji: Fundację RONDO, Spółdzielnię Socjalną Grupa Alivio oraz Spółdzielnię Socjalną Alternatywy. Wszystkie te podmioty działają na terenie Zielonej Góry, wzajemnie uzupełniają swoje działania i podejmują wspólne inicjatywy.

Rozmawiano o tym, jak zapewnić wysoką jakość usług, jakie wyzwania w tym zakresie napotykają przedsiębiorstwa społeczne oraz jak sobie z nimi radzą. Prelegenci opowiadali o swojej współpracy oraz o korzyściach, jakie przynosi ona zarówno im, jak i lokalnej społeczności.



Dzień zakończyła wspólna kolacja i kontynuacja podjętych podczas pierwszego dnia konferencji dyskusji.
 
II dzień
 
Drugi dzień rozpoczęto spotkaniem informacyjnym dla PS zarejestrowanych w projekcie SAMO-ES, natomiast pozowali uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w sesjach panelowych.
 
Pierwszą z nich, „PS wobec zmian klimatu: solidarność wobec kryzysów, testowanie nowych rozwiązań” prowadził dr Jan Rączka z Fundacji Instrat.

Sesja była poświęcona roli przedsiębiorstw społecznych w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym poprzez działania oparte na solidarności i wsparciu lokalnych społeczności. Omówiono innowacyjne rozwiązania, które przedsiębiorstwa te wdrażały, aby zmniejszać negatywny wpływ na środowisko, tworzyć stabilne miejsca pracy oraz wspierać zrównoważony rozwój. Sesja przybliżyła również wyzwania, przed którymi stawały przedsiębiorstwa społeczne w adaptacji do kryzysów klimatycznych, oraz ich potencjał w zakresie edukacji ekologicznej i społecznej odpowiedzialności.
 
Drugi panel „Pomoc i integracja osób migrujących i uchodźczych: dobre praktyki i wyzwania na przyszłość moderowała Kamila Płowiec z Fundacji Ocalenie, a prelegentami byli:
  1. Anna Leśna Szymańska, prezeska Konińskiej Spółdzielni Socjalnej Spektrum
  2. Iwona Nolbert, Centrum Integracji Społecznej Konin
  3. Henryk Grabowski, Fundacja Wakat
Panel skupił się wokół problemów i wyzwań związanych z sytuacją osób migranckich w Polsce. Prelegenci przedstawili dobre praktyki na rzecz integracji osób migranckich. Omówione zostały również działania na przyszłość - co możemy wspólnie zrobić na rzecz poprawy sytuacji migrantów.





Trzeci panel „Mieszkalnictwo: ekonomia społeczna receptą na kryzys?” moderowała Aleksandra Krugły z Habitat For Humanity Poland a prelegentami byli:
  1. Hanna Milewska, Instytut Rozwoju Miasta i Regionów
  2. Magdalena Ruszkowska-Cieślak, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
  3. Jarosław Pilecki, Prezes Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Arte
Panel poruszał kwestie z zakresu mieszkalnictwa oraz roli ekonomii społecznej w rozwiązywaniu problemów związanych z dostępnością mieszkań, szczególnie dla osób o niskich dochodach. W kontekście tego panelu, szczególne znaczenie miały tematy związane ze społeczną agencją najmu i sposobami, w jakie ekonomia społeczna może wpływać na rynek nieruchomości.



Drugi dzień a tym samym konferencję zakończył blok szkoleniowo-warsztatowy.

Zespół innowacji społecznych, Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych prowadził warsztat pn. „Innowacje Społeczne - kierunek rozwoju PS.”

Spotkanie miało formułę World Café, co stanowiło doskonałą okazję do wymiany informacji, pomysłów i inspiracji w zróżnicowanym gronie osób. Uczestnicy i uczestniczki warsztatu mieli możliwość otrzymania: solidnej dawki wiedzy o rozwoju innowacji społecznych w Polsce, opowieści o ciekawych i nieoczywistych praktykach, garści refleksji o projektowaniu usług społecznych, pogłębionej dyskusji o tym, jak innowacje społeczne mogą wzmocnić sektor przedsiębiorstw społecznych.







Marek Gruchalski ze Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych prowadził warsztat pn. „Sprawozdawczość w PS - o czym każdy PS powinien pamiętać?”

Warsztat skupiony był wokół Ustawy o ekonomii społecznej, która nałożyła na przedsiębiorstwa społeczne dodatkowe obowiązki sprawozdawcze. Uczestnicy i uczestniczki mogli dowiedzieć się z niego m.in. jak radzić sobie z wypełnianiem obowiązków sprawozdawczych ciążących przedsiębiorstwach społecznych.



Ostatni warsztat to „Zielone przedsiębiorstwa społeczne - czy i jak prowadzić działalność bardziej ekologicznie?” ,na którym Katarzyna Głownia z CYRKL Polska mówiła o tym, jak wprowadzać ekologiczne rozwiązania do swojej działalności. Uczestnicy dowiedzą się, jakie praktyki mogą pomóc w redukcji śladu węglowego, optymalizacji zużycia zasobów i minimalizacji odpadów. Poprzez przykłady z różnych branż, warsztat pokaże, jak w praktyczny sposób działać na rzecz środowiska naturalnego, jednocześnie wzmacniając społeczne wartości przedsiębiorstwa oraz poprawiając jego wizerunek.


 

FairMade Fest! TARGI SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANE 

Uczestnicy konferencji mogli odwiedzić 12 wystawców, którzy reprezentowali podmioty ekonomii społecznej i przedsiębiorstwa społeczne z całej Polski. Była to wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z ich produktami oraz zobaczyć, jak idea ekonomii społecznej znajduje praktyczne zastosowanie.

Wystawcami byli:

  • Fundacja SYNAPSIS,
  • Fundacja Leny Grochowskiej,
  • Fundacja Wykuci w Ogniu,
  • WellDone Dobre Rzeczy,
  • Klunkry wielkopolskie, 
  • naturalnie.eco 
  • Kołobajki,
  • Fabryka Marzeń Ceramika,
  • Spółdzielnia Socjalna Manumania,
  • DecoRadość,
  • Manufaktura Społeczna,
  • Stowarzyszenie Betlejem.















Jeszcze raz dziękujemy za Waszą obecność - miło było się spotkać :) Mamy nadzieję, że do zobaczenia za rok! :)


-------------------------
Wydarzenie było częścią Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej organizowanych pod patronatem Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Organizatorzy konferencji:
Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych

Partnerzy: Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider projektu), Stowarzyszenie Klon – Jawor, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Być Razem