Październik to miesiąc ekonomii społecznej, a w Stowarzyszeniu miesiąc wizyt studyjnych. Tylko w tym miesiącu zorganizowaliśmy już cztery wizyty, a przygotowania do następnych w toku. Kto jest ich adresatem? Dokąd jeździmy? I dlaczego warto - o tym wszystkim pisze nasza specjalistka ds. promocji.
Nawet najlepsza szkolenia i warsztaty pod okiem naszych ekspertów nie zastąpią spotkań z praktykami. Z takiego przeświadczenia wyszli między innymi samorządowcy z Aleksandrowa Kujawskiego, którzy wybrali do Piły na spotkanie z przedstawicielami pilskiego samorządu oraz prezesem Spółdzielni Socjalnej Zielona Pila. Celem spotkania było przybliżenie gościom korzyści płynących z zaangażowania się samorządów w tworzenie spółdzielni socjalnych. Takim podmiotem jest właśnie Spółdzielnia Socjalna Zielona Piła – założycielami są Miasto Piła i Powiat pilski.
Do Poznania z kolei przyjechali uczestnicy projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Warszawy. Oni również zainteresowani byli spółdzielniami socjalnymi tworzonymi przez osoby prawne, dlatego spotkania zorganizowaliśmy w Spółdzielni Socjalnej Poznanianka oraz Spółdzielni Socjalnej Kostrzynianka. Obie spółdzielni założone zostały przy udziale samorządów, obie dobrze radzą sobie na otwartym rynku, obie wreszcie skutecznie rozwiązują konkretne problemy gmin, w których powstały.
Różne oblicza spółdzielczości mieli okazję zobaczyć pracownicy wrześnieńskiego PCPR, którzy wzięli udział w wizycie studyjnej realizowanej przez Stowarzyszenie na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. W czasie trzydniowej wizyty uczestnicy odwiedzili między innymi: Spółdzielnię Socjalną Gród w Byczynie, Spółdzielnię Socjalną A-Z w Gołuchowie, CISPOL w Polanowicach i Spółdzielnię Socjalną Arka w Gostyniu. I chociaż wobec niektórych inicjatyw pozostali sceptyczni, to konkluzja jest taka: „trzeba coś robić”. I podobno pierwsze pomysły też już są. Wszystkim życzymy samych sukcesów.
an