Aktualności
Innowacje dla WTZ – przedstawiamy Spółdzielnię Socjalną ,,Serce''
2014-02-25
Spółdzielnia Socjalna „Serce” powstała dzięki determinacji i zaangażowaniu Warsztatu Terapii Zajęciowej w Rakoniewicach w poszukiwanie możliwości zatrudnienia przygotowanych do pracy uczestników WTZ. Spółdzielnia jest efektem partnerstwa zawiązanego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Serce” i Stowarzyszenie „Wioska” w ramach Projektu „Innowacyjny model aktywizacji zawodowej uczestników WTZ”.
Projekt, realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu i firmą Konimpex Sp. z o.o., służy rozwijaniu pomysłów na działalność gospodarczą spółdzielni socjalnych tworzących miejsca pracy dla uczestników WTZ.
Spółdzielnia z Rakoniewic postawiła przede wszystkim na produkt, który jest już lokalnie znany jako wyrób WTZ – podpałki do pieców, kominków i grilla. Niektórzy z uczestników znają już doskonale cały proces produkcyjny - począwszy od wstępnej obróbki drewna, poprzez cięcie, rozdrabnianie i parafinowanie, aż po tworzenie wiązek i pakowanie – podkreśla Mirosława Sworowska, liderka Spółdzielni. To, co wytwarzał dotąd WTZ może być teraz produkowane na zdecydowanie większą skalę. Spółdzielnia zamierza zakupić maszyny do produkcji podpałek i opatentować swoją unikalną metodą ich wytwarzania. Byli uczestnicy WTZ w Rakoniewicach będą nie tylko pracować przy produkcji, ale też zajmować się sprzedażą bezpośrednią i internetową. Pracy będzie sporo – produktem Spółdzielni Socjalnej „Serce” już teraz zainteresowane są hurtownie, stacje benzynowe i sieci sklepów. Pyta o nią lokalnie wielu klientów detalicznych, więc spółdzielnia zamierza również posiłkować się siecią sprzedawców bezpośrednich.
Zaangażowaną od początku w tworzenie spółdzielni socjalnej jest również od strony samorządu Pani Agnieszka Brambor–Nolka, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wielkopolskim. PCPR w Grodzisku Wlkp. chciałby w przyszłości wesprzeć spółdzielnię, organizując staże lub praktyki dla osób z niepełnosprawnością w spółdzielni w ramach projektów systemowych.
Wielobranżowość Spółdzielni jest szansą na zatrudnienie z czasem kolejnych pracowników, przygotowywanych do pracy przez WTZ w Rakoniewicach. Na początek, już w marcu, zatrudnienie w Spółdzielni znajdzie pięciu pierwszych uczestników WTZ i asystent pracy. Zapotrzebowanie jest jednak już w tej chwili dużo większe. Do Kierownik WTZ, Katarzyny Krysmann, zgłaszają się następne chętne do pracy osoby, które zmotywowane dobrym przykładem koleżanek i kolegów przechodzących po kilkunastu latach rehabilitacji w WTZ na rynek pracy, chcą powtórzyć ich sukces. Dzięki miejscom pracy stworzonym w Spółdzielni zwolnią się miejsca w WTZ dla kolejnych osób z niepełnosprawnością, które będą mogły realizować tę ścieżkę rozwoju zawodowego.