Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Konińska metamorfoza – rewitalizacja podwórek!
2019-05-06
Rewitalizacja w Koninie od podwórka! Od września 2018 roku zmieniło się bardzo dużo w przestrzeni dwóch konińskich podwórek. Wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie dostosowane do potrzeb mieszkańców przestrzenie są już gotowe!
W początkowej fazie projektu „Podwórko - nasza wspólna przestrzeń” pracowaliśmy z mieszkańcami pięciu kamienic na rzecz zmian w przynależących do budynków podwórkach. Zgodnie z założeniami do etapu projektowania i wdrażania zmian wyłoniliśmy 2 podwórka.
Najważniejszym aspektem działań „podwórkowych” było to, aby to mieszkańcy wspólnie zaangażowali się w realizowane zmiany. Metamorfozy poprzedzone były działaniami animacyjnymi i warsztatowymi.



Celem naszych działań było wzmocnienie lokalnych więzi i poczucia przynależności do wspólnoty. Czy nam się udało? Zdecydowanie tak! Mieszkańcy uczestniczyli w spotkaniach, warsztatach, pomagali nam projektować przestrzeń, wyznaczali najważniejsze punkty zmian i zaangażowali się również w wybór produktów, roślin umieszczonych na podwórkach. Jednak co najważniejsze, wszyscy razem pracowali -  efekt jaki osiągnęliśmy jest wynikiem wspólnej, zespołowej pracy.

 
 
 
 
Uporządkowana i bezpieczna przestrzeń

Mieszkańców bardzo zależało na tym, aby powierzchnia podwórek została wyrównana i oczyszczona. Aby te efekty były trwałe, wspólnie zdecydowaliśmy utwardzić nawierzchnię. Wydzielono dzięki temu pas zieleni, który w zadbanej przestrzeni prezentuje się wspaniale!
Wizja mieszkańców i plany zagospodarowania przestrzeni to nie jedyne wytyczne jakimi się kierowaliśmy. Ze względu na położenie  podwórek w strefie zabytkowej konińskiej Starówki przy realizacji zmian współpracowaliśmy z konserwatorem zabytków.

Przy opracowywaniu zmian na terenie zabytkowym musieliśmy pamiętać, iż: 
  • wprowadzane zmiany muszą uwzględniać zabytkową historię podwórek, 
  • teren utwardzenia musi być zgodny z wymaganiami dot. utrzymania odpowiedniej powierzchni terenów zielonych (min. 30% całkowitej powierzchni podwórka), 
  • sposób utwardzenia musi odzwierciedlać klimat zabytkowy podwórka (odpowiedni rodzaj materiału, z którego powinno zostać wykonane utwardzenie).
Aby spełnić te wszystkie warunki i przeprowadzić działania w sposób jak najmniej inwazyjny zdecydowaliśmy wraz z mieszkańcami i specjalistami na położenie w utwardzonej przestrzeni podwórek kostki brukowej.

 
Zielone miejsca

Na podwórku  przy ulicy Kaliskiej 20  przeprowadzono gruntowną konserwację placu zabaw. W ramach tych prac wydzielono większy obszar wokół placu zabaw, który został ogrodzony zielenią – dereniem białym. W przyszłości – rosnący żywopłot zapewni mieszkańcom urokliwy, zielony skwer.
Wśród zmian na podwórku przy ulicy Mickiewicza 20 zdecydowanie wyróżnia się zadbana część ogrodowa oraz tereny zielone, które zostały powiększone o nowe nasadzenia. Pozwoliło to na wygospodarowanie zielonego miejsca do odpoczynku dla mieszkańców.   

 

Podwórko przy ulicy Kaliskiej 20 oraz podwórko przy ulicy Mickiewicza 20 przeszły metamorfozę, której efekty będzie można podziwiać już 9 maja 2019 roku podczas podsumowania projektu.




Podsumowanie projektu

Już 9 maja 2019 roku o godzinie 10.30 zapraszamy serdecznie na podsumowanie, które odbędzie się na podwórku przy ul. Mickiewicza 20. Podczas spotkania przedstawimy szczegółowy raport z realizowanych działań rewitalizacyjnych na terenie podwórek.

Więcej informacji pod numerem telefonu 63 245 58 29.



*Projekt Podwórko - nasza wspólna przestrzeń" realizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych we współpracy z Urzędem Miejskim w Koninie współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie