Wydarzenie odbyło się w Centrum Konferencyjnym Ogrodowa 12, wzięli w nim udział partnerzy projektu Train INC – więcej informacji o projekcie
http://spoldzielnie.org/project,50 oraz zaproszeni przedstawiciele NGO oraz JST.
Uczestników spotkania stanowili przede wszystkim przedstawiciele organizacji realizujących wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, w tym trenerzy specjalizujący się w realizacji szkoleń dla ON.
Celem projektu Train INC jest podniesienie poziomu zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jak to chcemy osiągnąć? Poprzez stworzenie dobranego do potrzeb ON systemu szkoleniowego wraz z ułatwiającymi proces szkolenia narzędziami edukacyjnymi. W trosce o to, by wypracowywane materiały były jak najskuteczniejsze – organizujemy w każdym z kraju, w których działają partnerzy projektu, w tym w Polsce, spotkania ze specjalistami, praktykami w tej dziedzinie, tzw. workshop with stakeholders.
Jakie materiały powstaną w Projekcie?
- ogólnie dostępne oprogramowanie do nauki umiejętności przydatnych zdobywaniu i utrzymywaniu zatrudnienia lub samozatrudnienia.
- zestaw rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości, umożliwiający łatwe czytanie tekstów.
- zestaw zasobów edukacyjnych wspierających treści szkoleniowe (materiały w języku hiszpańskim, bułgarskim, polskim, portugalskim i rumuńskim).
Warsztat MAM PRACĘ/DAM PRACĘ, który odbył się w Poznaniu dostarczył nam odpowiedzi na wiele pytań, wyposażył nas również w wiele inspiracji i wskazówek odnośnie powstających materiałów szkoleniowych.
Podczas spotkania mieliśmy okazję przedstawić uczestnikom problem nad jakim pracujemy w sposób bardzo kompleksowy i wielowymiarowy, m.in. dzięki wystąpieniach prelegentów.
Przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu a dokładnie Obserwatorium Integracji Społecznej zaprezentowała temat Sytuacja osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi na polskim rynku pracy.
Dzięki prezesowi Spółdzielni Socjalnej Aktywni poznaliśmy z kolei perspektywę przedsiębiorstwa społecznego współpracującego z dużym biznesem na rzecz aktywizacji zawodowej byłych uczestników WTZ.
Temat aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami przedstawiłam nam również przedstawicielka organizacji BIZON, agencji zatrudnienia wspomaganego z Poznania.
Beata Zalewska, innowatorka projektu Małe Wielkie Zmiany przedstawiła rozwiązanie „(nie)Wykorzystany potencjał” (unUSED Potential), wspierające osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi (OzNI) na rynku pracy. Gra szkoleniowa, którą przedstawiła Innowatorka ma za zadanie przyczynić się do zmiany przekonań i postaw nt. zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną wśród pracodawców. Więcej informacji o grze:
http://spoldzielnie.org/new,875
Warsztat fokusowy
W drugiej połowie spotkania zrealizowaliśmy dla wszystkich uczestników warsztat fokusowy
Nowe technologie a wsparcie ON na rynku pracy. Efekty pracy grupowej zaskoczyły wszystkich – powstało tak wiele pomysłów i ciekawych rozwiązań, że możemy mieć problem z wyborem najlepszych, które posłużą nam jako inspiracje!
Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy za udział