W dniach 18-21 stycznia 2021 roku zostało zrealizowane międzynarodowe szkolenie partnerów projektu „Circular Economy as a Development Strategy”, podejmujących działania edukacyjne z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego. Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych. Pomimo tego, że szkolenie zrealizowano z wykorzystaniem komunikatora ZOOM, nie przeszkodziło to w wymianie doświadczeń, dobrych praktyk i spostrzeżeń na temat możliwości i wyzwań gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce i w Europie. Co ważne, różnorodność perspektyw zapewniła obecność reprezentantów z wielu krajów europejskich, w tym: Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rosji, Szwecji i Włoch.
Relację przygotowała Elena Votchenko.
Spotkanie rozpoczęli Przemysław Piechocki i Marek Urbaniak (Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych) od krótkiego wprowadzenia o stanie gospodarki o obiegu zamkniętym w perspektywie Polski i Unii Europejskiej. Prowadzący przedstawili dane dotyczące sytuacja Polski na tym tle, wyzwania i podejmowane działania dla podejmowania strategii rozwoju na rzecz gospodarki bardziej oszczędnej zasobowo, w większym stopniu opartej na zasobach odnawialnych i otwartej na zrównoważone rozwiązania. I właśnie przeglądowi wskazanych działań były poświęcone dalsze spotkania.
Dobre praktyki
Jednym z istotnych przykładów jest działalność Spółdzielni Socjalnej Komunalka Rzgów. Prezeska Spółdzielni Iwona Maciejewska podzieliła się doświadczeniami w zakresie gospodarki komunalnej, z uwzględnieniem gospodarki odpadami. Spółdzielnia zatrudnia osoby, które z różnych powodów są oddalone na rynku pracy. Warto podkreślić, że współpraca z samorządem lokalnym dostała odnotowana na forum europejskim w ramach europejskiego zbioru dobrych praktyk w zakresie społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych.
Kolejnym prelegentem był Artur Filipiak, prezes Spółdzielni Socjalnej Razem dla Środowiska, który opowiedział o funkcjonowaniu Spółdzielni w zakresie gospodarki komunalnej (odpadami).
Pozytywnym przykładem działań społecznych jest działalność poznańskiej „Po-dzielni ”. Kalina Olejniczak, dziennikarka i działaczka społeczna, wskazała na rolę „Po-dzielni” w integrowaniu mieszkańców Poznania wokół idei zrównoważonej konsumpcji, ekonomii współdzielenia i reuse (w tym napraw sprzętów).
Marta Szymborska przedstawiła projekt HolyGrail 2.0 realizowany przez GS1 i dotyczący cyfrowych znaków wodnych na opakowaniach plastikowych, w tym wskazała w jaki sposób wpisuje się w koncepcję „inteligentnego opakowania” oraz poprawia możliwości recyklingu zgodnie z potrzebami rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.
Z kolei prezentacja Piotra Marciniaka dotyczyła możliwości godzenia działań dewelopera w obszarze rozwoju społecznego z perspektywą gospodarki o obiegu zamkniętym na przykładzie projektu rewitalizacji społecznej Fortu VIIa.
Konkluzje
W ramach części podsumowującej szkolenie Elena Votchenko wskazała wśród czynników sprzyjających rozwojowi gospodarki o obiegu zamkniętym: proaktywność, działalność organizacji pozarządowych, odpowiedzialność (zarówno rządzących, jak i mieszkańców) za środowisko naturalne, a także rozwój przedsiębiorstw społecznych działających we wskazanym obszarze, a przy tym włączających w życie społeczne i zawodowe osoby do tej pory były oddalone od rynku pracy. Ważną rolę ma również biznes, dla którego społeczna odpowiedzialność (CSR) powinna być koncepcją wspierającą ekonomię cyrkularną. Wreszcie warto pamiętać o działaniach informacyjno-promocyjnych, których zadaniem będzie upowszechnianie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym i zaangażowanie szerokich grup społecznych.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu Circular Economy as a Development Strategy. Więcej informacji na temat projektu i prowadzonych w nim działań związanych z gospodarką obiegu zamkniętego znajduje się na stronie www.cedes.spoldzielnie.org