Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Warsztaty z przedsiębiorczości społecznej w Szkole Zawsze Razem w Poznaniu
2021-10-06
Przez tydzień od 21 września realizowaliśmy pierwszy z zaplanowanych w tym roku warsztatów z przedsiębiorczości społecznej w poznańskich szkołach. Jeszcze raz dziękujemy  dyrekcji i nauczycielom Niepublicznej Szkole Podstawowej "Zawsze Razem" i uczniom za wspaniałą atmosferę i zaangażowanie. Było wspaniale! 
Rozpoczęliśmy realizację cyklu warsztatów z przedsiębiorczości społecznej dla poznańskich szkół podstawowych. To kolejna odsłona projektu PS: przedsiębiorczo i społecznie realizowanego przez nasze Stowarzyszenie na zlecenie Urzędu Miasta Poznania. 

Celem warsztatów jest przede wszystkim przybliżenie uczniom i uczennicom zagadnień związanych z ekonomią społeczną i gospodarką, wykluczeniem społecznym, działaniem III sektora oraz odpowiedzialnością i współdziałaniem w społeczności lokalnej. 
Program warsztatów przygotowany został w oparciu o program edukacyjny z zakresu przedsiębiorczości społecznej dla szkół podstawowych przygotowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Program został zaakceptowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Program realizujemy z wykorzystaniem wielu atrakcyjnych narzędzi jak gry planszowe, gry karciane, gry miejskie, debaty, praca w grupie czy projekt edukacyjny. 

Pierwsze w tegorocznej edycji warsztaty zrealizowaliśmy w Niepublicznej Szkole Podstawowej "Zawsze Razem", która znajduje się na Os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu. 



Od wtorku 21 września do poniedziałku 27 września spotykaliśmy się z uczniami, by wspólnie odkrywać czym jest przedsiębiorczość społeczna. 

Pierwszego dnia zrealizowaliśmy moduł "Wygrywam, więc jestem?". Podczas tych zajęć poruszaliśmy zagadnienia związane z marginalizacją społeczną. Próbowaliśmy wspólnie z uczniami i uczennicami odpowiedzieć na ważne pytania:
Czy ludzie, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej ponoszą wyłączną odpowiedzialność za swoje niepowodzenia?
Czy jako społeczeństwo jesteśmy zobowiązani do tego, żeby im pomóc?
Narzędziem, którego używaliśmy w trakcie tych zajęć była edukacyjna gra karciana. Dziwne historie to prosta gra karciana oparta na zasadzie gry w „20 pytań” przeznaczona dla dwóch i więcej osób. Pomaga przełamywać stereotypy, uczy solidarności i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.



Podczas następnych dni warsztatowych realizowaliśmy kolejne moduły programu. Wśród nich te poświęcone współpracy, spółdzielczości uczniowskiej, pomocy innym osobom, przedsiębiorczości społecznej i działalności organizacji pozarządowych. 

"Spółdzielczość jest dla uczniów". Uczniowie poznali przykłady spółdzielni uczniowskich działających w Polsce, w Poznaniu. Uczniowie zrealizowali projekt edukacyjny "Spółdzielnia uczniowska" podczas, którego wspólnie opracowywali pomysł na spółdzielnię uczniowską, która mogłaby działać u nich w szkole.

 

„Współpraca buduje” to moduł podczas, którego uczestnicy warsztatów doświadczyli w praktyce jak ważna jest praca zespołowa. Zagraliśmy w grę planszową – „Coopoly - zakładamy przedsiębiorstwo społeczne”. „Kooperatywa” jest kooperacyjną grą zespołową, co oznacza, że  gracze muszą ze sobą współpracować, po to żeby z powodzeniem założyć i prowadzić kooperatywę. Gra kończy się w chwili założenia przez grupę nowej kooperatywy. Aby to osiągnąć gracze muszą wylosować z kart WYZWANIA kartę „załóż nową kooperatywę”, następnie wykonać wypisane na niej zadania. Gracze przegrywają, jeśli podczas rozgrywki którykolwiek  z nich zbankrutuje albo jeśli zbankrutuje sama kooperatywa.

Więcej informacji o programie i opis wszystkich modułów znajduje się na stronie https://przedsiebiorczosc-spoleczna.pl

Ostatniego dnia warsztatów w Pracowni Ekonomii Społecznej ładne rzeczy, uczniowie i uczennice spotkali się z praktykami. Spółdzielnia Socjalna Cuda Garnki z Poznania przeprowadziła dla nas wspaniałe warsztaty kulinarne. Była to okazja by spółdzielcy opowiedzieli o swojej działalności.


 

Kolejne warsztaty już w październiku, w kolejnych poznańskich szkołach. Śledźcie nas na profilu https://www.facebook.com/EdukacjaSpoleczna