Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Raport: Kondycja PS w tym spółdzielni socjalnych w kontekście skutków pandemii COVID-19
2021-12-15

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania Kondycji przedsiębiorstw społecznych, w tym spółdzielni socjalnych, w kontekście skutków pandemii COVID-19 opracowanym na zlecenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

To, że pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na funkcjonowanie większości przedsiębiorstw społecznych jest faktem, który raczej nie podlega dyskusji. Pracownicy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych przyjrzeli się jednak bliżej zarówno negatywnym (zarówno krótko- jak i długoterminowym) skutkom pandemii jak i skuteczności rozwiązań ochronnych oferowanych w ramach tzw. Tarcz antykryzysowych  oraz innych rozwiązań ochronnych wspierających PES w czasie pandemii. Przeanalizowali również jak kształtowały się w tym czasie relacje z jednostkami samorządu terytorialnego i jakie (zdaniem samych przedsiębiorców) czynniki i kompetencje przesądziły o tym, komu udało się uniknąć najgorszego. Odpowiedzieli wreszcie na pytanie: czy obok negatywnych rezultatów pandemii przedsiębiorcy dostrzegli jej pozytywne skutki?

Badanie zostało przygotowane na zlecenie Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w oparciu o materiały i informacje zebrane od ponad 460 przedsiębiorców społecznych.

Raport podsumowujący można przeczytać tutaj.