Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Współpraca i solidarność: przewodnik po mechanizmie zakupowym
2022-07-14

Chcemy podzielić się z Wami opracowanym przez nas przewodnikiem, w którym znajdziecie informacje jak realizowaliśmy i realizujemy dalej (II nabór trwa!) założenia rozszerzonego mechanizmu zakupowego w celu wsparcia przedsiębiorstw społecznych niosącym pomoc osobom uciekającym z Ukrainy. 

Z przewodnika skorzystać mogą zarówno ośrodki wsparcia ekonomii społecznej jak i przedsiębiorstwa społeczne, które chciałyby przetestować to rozwiązanie u siebie.
Jak to się zaczęło?

W marcu 2022 we współpracy z OWES-ami z całego kraju i w porozumieniu z MRiPS przeprowadziliśmy badanie możliwości PS/PES w kontekście świadczonych usług dla osób uciekających z Ukrainy. Konkluzja była następująca: ogromna liczba PS i PES zaangażowała się w pomoc naszym sąsiadom. Jednocześnie PS wskazywały na poważne ograniczenia kadrowe i finansowe, które mogły uniemożliwić pomaganie w najbliższym czasie.
Przygotowane w marcu 2022 r. wytyczne dotyczące rozszerzenia mechanizmu zakupów interwencyjnych nakreśliły ramy udzielania wsparcia. OWES otrzymały możliwość kupowania produktów i usług oraz ich nieodpłatnego przekazywania na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej w związku z inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę*.
*o pierwszym naborze można przeczytać więcej tutaj

Mamy nadzieję, że ten przewodnik przekona Was, że to naprawdę świetnie działa i funkcjonuje bez zastrzeżeń! :)  

 

Pliki do pobrania