Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Circular skills – spotkanie podsumowujące projekt
2022-08-11

Za nami spotkanie dotyczące gospodarki obiegu zamkniętego. Wspólnie ze spółdzielniami socjalnymi z Wielkopolski Wschodniej oraz zespołem CYRKL Polska zastanawialiśmy się w jaki sposób „zamknąć obieg”, zmniejszyć koszty i zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa społecznego.  

Sektor zarządzania odpadami będzie się nadal zmieniał. Ważną częścią tej zmiany będą nowe regulacje w zakresie gospodarki odpadami, opakowań i odpadów z tworzyw sztucznych. Koszty unieszkodliwiania odpadów będą wzrastać. I wreszcie – przedsiębiorstwa społeczne będą musiały sprostać oczekiwaniom klientów w zakresie wpływu na środowisko.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który obejmuje udostępnianie, leasing, ponowne użycie, naprawę, odnawianie i recykling istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów. W praktyce oznacza to ograniczenie odpadów do minimum. Zamykając obieg, możemy zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów i koszty z tym związane.

Nad tym jak to zrobić zastanawialiśmy się przez ostatnie dwa lata podczas pracy w międzynarodowym projekcie Circular skills, dlatego spotkanie stało się również okazją do podzielenia się rezultatami naszych działań.

Uczestnicy mieli możliwość poznania aktualnego prawa dotyczącego zagospodarowania odpadów i szeregu dobrych praktyk w tym zakresie. Uczestnicy mogli samodzielnie zmapować cykl powstawania odpadów w swoich przedsiębiorstwach, istniejących wyzwań i dostępnych rozwiązań. Zakończeniem spotkania było przygotowanie rekomendacji i check listy dla każdego z obecnych podmiotów. Życzymy powodzenia we wdrażaniu.  

 


Ramowy program spotkania znajduje się w załączniku.

Więcej na temat projektu Circular Skills możesz dowiedzieć się tutaj.

Pliki do pobrania