Od 1 stycznia 2013 roku zaczęły obowiązywać nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Do tego czasu gminy powinny były podjąć uchwały w sprawie stawek opłat, szczegółowych zasad ich ponoszenia, wzoru deklaracji i terminu złożenia pierwszych deklaracji.
Nowy system zacznie funkcjonować od lipca 2013 roku. Gminy będą pobierać opłaty od właścicieli nieruchomości i w zamian zapewnią świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów właścicieli nieruchomości.
W odpowiedzi na nowe wyzwania stojące przed jednostkami samorządu terytorialnego Fundacja Promocji Gmin Polskich przygotowała szkolenia e-learningowe „Gmina dla Recyklingu”.
Projekt adresowany jest do pracowników gminnych jednostek samorządu terytorialnego, członków Rad gmin, ale również do pracowników samorządowych szczebla powiatowego i wojewódzkiego oraz innych instytucji administracji publicznych, zaangażowanych lub zainteresowanych działaniami z zakresu selektywnej gospodarki odpadami.
Polecamy przede wszystkim moduł poświęcony Przedsiębiorczości społecznej i jej roli w zwiększaniu skuteczności zbiórki odpadów komunalnych.
Wśród poruszanych zagadnień między innymi:
- Podstawowe informacje nt. ekonomii społecznej
- Przykłady działalności przedsiębiorstw społecznych w gospodarce odpadami
- Udzielanie zamówień publicznych spółdzielniom socjalnym przez tworzące je jednostki samorządu terytorialnego
- Spółdzielczość socjalna i zakładanie spółdzielni z udziałem osób prawnych
- Współpraca jednostki samorządowej z podmiotami trzeciego sektora i ekonomii społecznej
- Zlecanie zadań publicznych Spółdzielniom socjalnym z zakresu gospodarowania odpadami
- Społeczne klauzule zamówień publicznych
Do szkoleń można przystępować w trybie ciągłym. Mają one charakter nieodpłatny. Polecamy!
źródło: www.odpadywgminie.pl