Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Grudniowe rozmowy o sprawiedliwej transformacji i przyszłości spółdzielczości
2022-12-09

Grudzień to dla nas bardzo pracowity miesiąc – domykanie projektów, działania edukacyjne, wizyty studyjne, ale także spotkania i próby spojrzenia w przyszłość. W ubiegłym tygodniu uczestniczyliśmy m.in. w wysłuchaniu odwróconym na temat sprawiedliwej transformacji i przyszłości Wielkopolski Wschodniej oraz w Międzynarodowej konferencji Creatio continua V w Krakowie.

CREATIO – DESTRUCTIO – RENOVATIO

W dniach 2-3 grudnia uczestniczyliśmy w Międzynarodowej konferencji Creatio continua V pn. CREATIO – DESTRUCTIO – RENOVATIO Czas przełomu organizowaną przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. Rozmawialiśmy o wyzwaniach czasu przełomu polskimi i światowymi teologami, ekonomistami i praktykami.

Prezes Stowarzyszenia Przemysław Piechocki był ekspertem panelu W stronę ekonomii współdziałania, w próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie - Jak stworzyć spółdzielczość przedsiębiorczą, samodzielną i zdolną do podjęcia wyzwań ekologicznych i społecznych, przed którymi stoją polskie regiony, także regiony węglowe? Było to pełne inspiracji spotkanie, skłaniające do głębszych refleksji dotyczących bardziej zrównoważonej przyszłości politycznej, społecznej, ekonomicznej i ekologicznej.Wysłuchanie odwrócone nt. sprawiedliwej transformacji

1 grudnia przyjęta została przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Strategia Rozwoju Wielkopolski Wschodniej, której częścią są spółdzielnie socjalne i przedsiębiorstwa społeczne. 5 grudnia miało miejsce oficjalne ogłoszenie przez Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej przyjęcie wszystkich polskich planów sprawiedliwej transformacji w tym Wielkopolski Wschodniej. 7 grudnia natomiast miało miejsce wysłuchanie odwrócone nt. sprawiedliwej transformacji i przyszłości Wielkopolski Wschodniej,

Głos w spotkaniu zabrał m.in. prezes naszego Stowarzyszenia Przemysław Piechocki:  „Nie powinniśmy się bać ambitnych celów, twardych celów i jasno określonych, nawet, jeżeli którychś nie uda nam się osiągnąć, a wiem, że przy tym ostatnim etapie przygotowania strategii zawsze jest takie przemyślenie: a może jakiś cel trochę zminimalizujmy, żeby było bezpiecznie, że na pewno uda nam się osiągnąć. (…) Strategia musi być wspólna, bo tylko i wyłącznie, kiedy razem będziemy pracować, jesteśmy w stanie osiągnąć te działania.”