Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Wizyta studyjna - dzielimy się doświadczeniami z Miastem Gdańsk
2023-07-24

W ubiegłym tygodniu byliśmy gospodarzami wizyty studyjnej dla przedstawicieli i przedstawicielek z Miasta Gdańsk.

Z v-ce prezydentką ds. Rozwoju Społecznego i Równego Traktowania Moniką Chabior i towarzyszącymi jej przedstawicielami i przedstawicielkami gdańskiego UM i MOPR rozmawialiśmy o rozwiązaniach włączających osoby z niepełnosprawnościami, o tworzonym przez nas Zakładzie Aktywności Zawodowej, ale również – co dla nas najważniejsze, mogliśmy pokazać jak prężnie rozwijają się przedsiębiorstwa społeczne w Wielkopolsce.

Wizytę rozpoczęło spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, w którym uczestniczyła Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego Paulina Stochniałek, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu Grzegorz Grygiel, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami Dorota Potejko oraz przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw społecznych. Goście i gościnie mieli okazję od kuchni zobaczyć jak na co dzień funkcjonuje m.in. Spółdzielnia Socjalna Poznanianka.W kolejnych dniach gościliśmy w przedsiębiorstwach społecznych w subregionie konińskim. Pierwsza wizyta odbyła się w Kostrzynie i Spółdzielni Socjalnej Kostrzynianka, która od ponad 10 lat zajmuje się usługami opiekuńczymi i pielęgnacją terenów zielonych.Następnie uczestnicy i uczestniczki odwiedzili Spółdzielnię Socjalną Powrócisz Tu z Turku, która współpracuje z lokalnymi dostawcami dostarczając żywność nie poddawaną chemicznym procesom konserwacji. Żywność nie jest mrożona, ale przygotowywana i produkowana bezpośrednio na miejscu. Goście mieli okazję skosztować  żywność, którą sama wytwarza, np. przetwory z przyprawiania warzyw i owoców, własne konfitury, mieszanki i napary herbaciane z samodzielnie suszonych lokalnych roślin.Kolejnym punktem była wizyta w Spółdzielni Socjalnej Razem dla Środowiska – goście mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje przedsiębiorstwo, które realizuje zadania z zakresu gospodarki komunalnej przy jednoczesnej aktywizacji społecznej mieszkańców gminy Powidz.

 
Następnie uczestnicy wizyty odwiedzili Spółdzielnię Socjalną Razem do sukcesu w Kramsku i Spółdzielnię Socjalną Poryw w Rychwale, które nie tylko zatrudniają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, ale powstały również z inicjatywy i w partnerstwie lokalnych samorządów.

„Wizyta wymagająca, trudne i mocne pytania (takie lubimy), niezwykle trafne wnioskowanie, a cel i oczekiwany rezultat warty każdego wysiłku. Trzymamy kciuki za dalsze prace, całym sercem za tworzonymi systemowymi rozwiązania dla gdańskiej społeczności ekonomii społecznej” – tak podsumował wizytę Przemysław Piechocki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

Wizyty w spółdzielniach to ważne rozmowy na temat współpracy z samorządami, doświadczenia w zakresie aktywizacji, dyskusje dotyczące aktualnych problemów i wyzwań czy poznanie pracowników i ich historii. To była bardzo udana wizyta -  bardzo dziękujemy gościom za przybycie, a naszym podmiotom za gościnę