Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Green Labs: szkoła letnia w Pradze
2023-09-25

Szkoła letnia to wakacyjny kurs naukowy zorganizowany przez partnerów projektu Socially Driven Green Labs w Pradze, we wrześniu bieżącego roku. Gospodarzami wydarzenia był Departament Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Pradze.

W wydarzeniu wzięli udział studenci z Polski, Czech oraz Grecji. Podczas pięciodniowych kursów stacjonarnych uczestnicy poznali pojęcie przedsiębiorczości społecznej oraz związane z nią zagadnienia dotyczące zielonych kompetencji. Wspólnie zastanawialiśmy się jak wdrożyć zielone rozwiązania w działalność przedsiębiorstwa i zachować przy tym jego rentowność oraz konkurencyjność. Pomocne podczas tych dyskusji okazały się zaprezentowane w czasie kursu narzędzia opracowane przez zespół projektowy: analizy rozwoju wybranych przedsiębiorstw społecznych z całej Europy, kursy MOOC czy modele symulacji biznesowych, które pozwalały na testowanie sposobu odziaływania wybranych czynników środowiskowych na sytuację przedsiębiorstwa społecznego.
Ważnym elementem kursu była wizyta studyjna w bibliotece materiałów przyszłości - "matériÓ Prague", w której uczestniczy mogli obejrzeć różne rodzaje materiałów, zarówno naturalnych, prefabrykowanych, jak i tych pochodzących z recyklingu. Mieli również okazję poznać przeznaczenie elektronicznej bazy wiedzy o materiałach stworzonej przez "matériÓ Prague".Warsztaty prowadzili akademicy z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Pradze oraz Uniwersytetu Macedońskiego z Salonik, do udziału zostali zaproszeni także praktycy z organizacji pozarządowych biorących udział w projekcie, w tym nasza specjalistka ds. edukacji, której zadaniem była prezentacja doświadczeń Wielkopolski Wschodniej na dowód, że zielne rozwiązania w ekonomii społecznej to już nie tylko dyskusje akademickie, ale realne działania.

Bogatsi o wiedzę i inspirację studenci samodzielnie opracowywali własne projekty i  projektowali dla nich symulacje biznesowe. Mamy nadzieję, że przynajmniej na niektóre z nich natkniemy  się jeszcze w przyszłości.

Szkoła letnia została zorganizowana w ramach projektu Socially Driven Green Labs, realizowanego w ramach programu Erasmus+. Więcej informacji na temat projektu oraz jego rezultatów można znaleźć tutaj.Pliki do pobrania