Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Wielkopolska Otwarta - relacja z Gali
2023-11-06
24 października uczestniczyliśmy w Gali "Wielkopolska Otwarta" organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele naszego subregionu.
Wydarzenie miało na celu nagrodzenie inicjatyw w czterech obszarach, których wspólnym mianownikiem była otwartość i społeczna odpowiedzialność.
 
Trzy konkursy, których rozstrzygnięcie miało miejsce podczas Gali to:
- Wielkopolska Otwarta na Osoby z Niepełnosprawnościami,
- Wielkopolska Otwarta na Samorząd Społecznie Odpowiedzialny,
- Wielkopolska Otwarta dla Rodziny,

Dodatkowo przyznano wyróżnienia w ramach inicjatywy Wielkopolska Otwarta dla Kadry Socjalnej.
 
My jako Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej wraz z innymi OWES byliśmy szczególnie zaangażowani w kategorię Samorząd Społecznie Odpowiedzialny. To właśnie w tym obszarze wspieraliśmy komisję konkursową w wyborze najlepszych i najciekawszych inicjatyw podejmowanych przez lokalne samorządy. Pośród nadesłanych zgłoszeń przez samorządy szukaliśmy tych, które w najlepszy sposób realizowały działania w obszarze ekonomii społecznej, w tym przede wszystkim współpracowały z podmiotami ekonomii społecznej.Formuła ta promowała inicjatywy jakie podejmowały samorządy w latach 2022-2023 na rzecz sektora ekonomii społecznej. Nagrodzone gminy to te, które wyróżniły się we wskazanych latach współpracą z podmiotami ekonomii społecznej i przedsiębiorstwami społecznymi. Przykładem takich działań jest np. realizacja zamówień społecznie odpowiedzialnych (z udziałem PES/PS) czy wspieranie powstania i rozwoju podmiotów ES.
To druga edycja konkursu, pierwsza odbyła się w 2022 roku, kiedy nagradzano działalność samorządów na rzecz rozwoju sektora ekonomii społecznej w latach 2019-2022.
 
Nagrodzeni

Przyznane nagrody i wyróżnienia w 2023 roku:

Kategoria Wielkopolska Otwarta na Osoby z Niepełnosprawnościami
1) Miastu Konin nagrodę w wysokości 30 000,00 zł oraz tytuł Laureata,
2) Stowarzyszeniu CREO nagrodę w wysokości 15 000,00 zł oraz tytuł Laureata,
3) Fundacji Wózkowicze nagrodę w wysokości 10 000,00 zł oraz tytuł Laureata,
4) Fundacji Wózkowicze nagrodę w wysokości 5 000,00 zł oraz wyróżnienie,
5) Mini Basket Academy nagrodę wyróżnienie w wysokości 5 000,00 zł,
6) Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Grodźcu oraz Grupie Motocyklowej JOKER’S nagrodę wyróżnienie w wysokości 5 000,00 zł.
 
Kategoria Wielkopolska Otwarta na Samorząd Społecznie Odpowiedzialny
1) Gminie Rokietnica nagrodę w wysokości 15 000,00 zł oraz tytuł Laureata,
2) Miastu Poznań nagrodę w wysokości 10 000,00 zł oraz tytuł Laureata,
3) Gminie Wyrzysk nagrodę w wysokości 8 000,00 zł oraz tytuł Laureata,
4) Gminie Czerwonak nagrodę wyróżnienie w wysokości 3 000,00 zł,
5) Gminie Dąbie nagrodę wyróżnienie w wysokości 3 000,00 zł,
6) Gminie Lisków nagrodę wyróżnienie w wysokości 3 000,00 zł.
 
Kategoria Wielkopolska Otwarta dla Rodziny
1) Gminie Gostyń nagrodę w wysokości 20 000,00 zł oraz tytuł Laureata,
2) Miastu Luboń nagrodę w wysokości 15 000,00 zł oraz tytuł Laureata,
3) Gminie Środa Wielkopolska nagrodę w wysokości 10 000,00 zł oraz tytuł Laureata
4) Gminie Mieścisko nagrodę wyróżnienie w wysokości 5 000,00 zł.
 
Źródło informacji na stronie ROPS Poznań https://rops.poznan.pl/wielkopolska-otwarta-rozstrzygniecie/
 
Targi Ekonomii Społecznej

Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość skorzystać z oferty lokalnych podmiotów ekonomii społecznej. W Targach Ekonomii Społecznej odbywających się podczas Gali uczestniczyły takie podmioty jak: Fundacja Dzieciaki Zwierzaki prezentująca m.in. zabawki sensoryczne, Klunkry wielkopolskie (wielkopolska marka społecznych produktów). Nie brakowało również zakładów aktywności zawodowej z Wielkopolski – swoje produkty prezentował ZAZ w Pile oferujący torby i gadżety oraz ZAZ w Gołaszewie z torbami i akcesoriami tekstylnymi. Mogliśmy również kupić pięknie pachnące mydła z Taka Mydlarnia czy naczynia o fantazyjnych kształtach z Fundacji Ubabrane. Spółdzielnia Socjalna Talent z Szamotuł prezentowała ceramikę użytkową a Pracownia Art Zagroda ręcznie wykonywane akcesoria i dekoracje, w tym już te świąteczne.  

 
 „Dla nas nie zabraknie krzeseł”

Na zakończenie Gali organizatorzy zaprosili nas do udziału w panelu „Dla nas nie zabraknie krzeseł – case study”. Panelistami i panelistkami byli artyści biorący udział w spektaklu   „Dla nas nie zabraknie krzeseł”. Opowiadali o trudnościach, wyzwaniach i sukcesach związanych z tym przedsięwzięciem.
Spektakl stworzony przez Agnieszkę Dubilewicz i Kolekttacz oddaje „głos” osobom z niepełnosprawnościami. Poprzez ruch artyści pokazują widzom emocje, których mogą nie wyrazić słowa. Mówią własnym ciałem – głośno i prawdziwie.  
Więcej informacji o spektaklu znajduje się na stronie:
Gdzie można zobaczyć ten spektakl? Powstały w Scenie Roboczej nie ma stałego repertuaru. Jeśli Wasza organizacja jest zainteresowana zaproszeniem aktorów i wystawieniem spektaklu to warto skontaktować się z biuro@scenarobocza.pl.
 

Polecamy również fotorelację z wydarzenie: https://rops.poznan.pl/wielkopolska-otwarta-rozstrzygniecie/