Za nami udział w konferencji SDG Labs zorganizowanej przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Konferencja była podsumowaniem międzynarodowego projektu poświęconego rozwijaniu zielonych kompetencji w sektorze ekonomii społecznej.
W ramach badań podjęliśmy próbę zdefiniowania obecnych niedoborów zielonych umiejętności wśród osób związanych z podmiotami ekonomii społecznej, co ma ogromne znaczenie dla realizacji transformacji ekologicznej. Równie istotne były działania edukacyjne adresowane do kadry akademickiej i studentów kierunków związanych z ekonomią społeczną. Niezależnie od tego czy będą oni w przyszłości pracownikami, zleceniodawcami czy tylko klientami przedsiębiorstw społecznych, ich kompetencje mogą dać sektorowi impuls do wdrożenia nowych rozwiązań.
W czasie projektu opracowaliśmy następujące produkty:
- Raport badawczy dotyczący kompetencji sektora w zakresie zielonych umiejętności
- Galerię dobrych praktyk
- Podręcznik dla nauczycieli i kursy MOOC w następujących obszarach: ekonomia cyrkularna, zrównoważone budownictwo, zrównoważone systemy żywieniowe, energia odnawialna oraz wartości ekonomii społecznej.
- Modele symulacji rozwoju przedsiębiorstw społecznych
- Kursy online testowane podczas szkoły letniej w Pradze.
Projekt realizowany był w międzynarodowym partnerstwie: Uniwersytet im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (lider), Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Pradze, Uniwersytet Macedoński z Grecji, Stimmuli (Grecja), SDT (Belgia) oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.