Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników i krótkiego wprowadzenia w tematykę Zielonych Zamówień Publicznych. Następnie omówiono podstawy prawne ZZP, najczęstsze mity oraz znaczenie stosowania tego narzędzia w jednostkach samorządu terytorialnego.

W dalszej części przedstawiono ramy prawne ZZP w kontekście odpadów, w tym możliwości stosowania klauzul środowiskowych i społecznych, przykładowe kryteria w przetargach oraz wskaźniki gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), które można wspierać przez odpowiednio skonstruowane zamówienia publiczne.
Po przerwie kawowej uczestnicy zapoznali się z praktycznymi doświadczeniami Spółdzielni Socjalnej razem dla środowiska, której prezes, Artur Filipiak zaprezentował case study dotyczące współpracy z JST w zakresie usług recyklingu, prowadzenia Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) oraz zagospodarowania odpadów.

Popołudniowa część spotkania miała charakter warsztatowy. Uczestnicy analizowali przykłady przetargów, uczyli się tworzyć specyfikacje z kryteriami ekologicznymi oraz omawiali najczęściej popełniane błędy przy formułowaniu zamówień zgodnych z zasadami ZZP.
Zwieńczeniem warsztatów było podsumowanie, sesja pytań i odpowiedzi oraz networking, który pozwolił uczestnikom na wymianę doświadczeń i nawiązanie nowych kontaktów zawodowych.
Warsztaty pokazały, że Zielone Zamówienia Publiczne mogą być skutecznym narzędziem wspierającym zrównoważony rozwój i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Uczestnicy opuścili spotkanie z praktyczną wiedzą oraz inspiracją do wdrażania ZZP w swoich jednostkach i instytucjach.