Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Pierwsze umowy o przyznanie wsparcia finansowego w ramach projektu PWP WOES II podpisane
2013-03-14

W poniedziałek, 11 marca w Stowarzyszeniu Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych przy ulicy Chłapowskiego 15/1 w Poznaniu było tłoczno i gwarno. Umowy na otrzymanie środków finansowych oraz umowy na otrzymanie wsparcia pomostowego podpisywali prezesi i prezeski nowo powstałych Spółdzielni Socjalnych: Wykon, Kostrzynianka, Ariadna i Zielona Kłoda

Podpisanie umów to kolejny etap projektu PWP Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej realizowanego przez Stowarzyszenie. Dotacje pozwolą nowym podmiotom ekonomii społecznej na rozpoczęcie działalności gospodarczej i realizację własnych pomysłów biznesowych. Umożliwią też reintegrację społeczną osób długotrwale bezrobotnych.

To była długo oczekiwana chwila, bo właściwie wszystkie ze spółdzielni biorących udział w projekcie są już gotowe do rozpoczęcia działalności:

Tak jak Zielona Kłoda – spółdzielnia założona przez dwie osoby prawne: Powiat Leszczyński oraz Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Umysłowo Ziemi Leszczyńskiej Pro-Active. Docelowo działalność spółdzielni ma  uzupełniać i kontynuować proces reintegracji społecznej rozpoczęty przez działające już w Kłodzie Centrum Integracji Społecznej. Przyszła siedziba spółdzielni będzie się mieściła w tym samym budynku, a przyszli pracownicy to właśnie dzisiejsi uczestnicy CIS-u. Oferta spółdzielni obejmuje przede wszystkim pielęgnację zieleni oraz drobne prace remontowo-budowalne. Wiceprezeska Spółdzielni – pani Anna Binkiewicz – mówi, że Zielona Kłoda, liczy na pomoc Starostwa, ale intensywnie szuka też zleceń na otwartym rynku. Pracę moglibyśmy zacząć niemal od zaraz, gdyby nie ten śnieg… -  dodaje.

 

 

1. Prezeska Spółdzielni Socjalnej "Wykon"

Już w przyszłym tygodniu umowy z pierwszymi pracownikami chce podpisać prezeska Spółdzielni Socjalnej Wykon, Małgorzata Jastrzębska. Spółdzielnia powstała z inicjatywy Powiatu Poznańskiego oraz Gminy Pobiedziska. Głównym odbiorcą usług spółdzielni będzie samorząd, Wykon zamierza między innymi: dystrybuować Biuletyn Pobiedziski, opiekować się pobiedziskimi plażami, szlakiem kajakowym oraz kompleksem edukacyjno-sportowym znajdującym się na terenie miasta. Spółdzielcy chcą również otworzyć w mieście sklep „Sprawiedliwy Handel” , w którym będą sprzedawać produkty zarówno polskich, jak i zagranicznych spółdzielni socjalnych.

Spółdzielnią osób prawnych jest również Kostrzynianka. I tutaj również jednym z partnerów jest Powiat Poznański – tym razem we współpracy z Gminą Kostrzyn. Spółdzielnia została powołana w odpowiedzi na  rosnącego zapotrzebowanie na świadczenie opieki nad osobami wymagającymi pomocy w tym zakresie i składać się będzie z wykwalifikowanych opiekunów i opiekunek. Drugim profilem działalności będą usługi związane z pielęgnacją zieleni. Kostrzynianka już teraz prowadzi bieżącą działalność – obecnie zatrudnia siedem opiekunek realizujących usługi opiekuńcze zlecane przez Ośrodek Pomocy Społecznej na terenie gminy Kostrzyn.

 

2.Zarząd Spółdzielni Socjalnej "Kostrzynianka"

I wreszcie Ariadna – jedyna wśród zaproszonych gości spółdzielnia socjalna osób fizycznych, inicjatywa, która otrzymała od oceniających najwyższą notę. Nazwa spółdzielni jest nieprzypadkowa – spółdzielcy będą prowadzić zakład krawiecki, a któż lepiej nadaje się na patronkę tego przedsięwzięcia od mitycznej królewny kreteńskiej?

Przyszli pracownicy są już po kursie krawieckim, który na ich prośbę zorganizował szkolenie z zakresu obsługi maszyn krawieckich. Trwają też rozmowy na temat współpracy z włoską firmą odzieżową Confezzioni Erecci, produkującą odzież roboczą – zdradza prezes Spółdzielni, pan Rafał Tomczak.

Następny etap – zakupy.

 

Projekt PWP Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej II realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.