Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Sposób na promocję: strona internetowa
2013-07-04
O tym, dlaczego każde przedsiębiorstwo społeczna powinno nie tyko posiadać stronę internetową, ale też regularnie ją aktualizować pisze nasza specjalistka do spraw promocji, Anna Dranikowska.

Firmy wydają na reklamę ogromne środki. Obiegowa teoria głosi, że im większa firma, tym większe są to pieniądze. Nie sposób przeoczyć jednak kolosalnego wpływu reklam na przytłaczającą część naszych konsumenckich decyzji.

Padają kolejne rekordy: nie dalej niż w ubiegłym miesiącu portal społecznościowy Facebook poinformował, że liczba aktywnych reklamodawców po raz pierwszy przekroczyła milion, strona fanowska Serca i Rozumu firmy Orange na Facebooku ma prawie 2 miliony fanów.

Są też inne liczby: według danych Google 75% Polaków posiada dostęp do Internetu, ponad 20% procent korzysta ze smartfonów. Można spokojnie przyjąć, że ta liczba będzie rosnąć. Już teraz jest to ogromny rynek.


Przedsiębiorstwo, które nie istnieje w Internecie, nie istnieje w ogóle

                W Internecie można znaleźć trzy, siedem i dziesięć i powodów, dla których trzeba posiadać swoją stronę internetową. Wszystkie one są prawdziwe. I wszystkie można z powodzeniem zastosować do przedsiębiorstw społecznych – zarówno dla spółdzielni socjalnych jak i organizacji pozarządowych.

                Strona internetowa to nie tylko najtańsza forma reklamy, to również najprostszy kanał komunikacji z klientami i wizytówka firmy niezbędna do tego, aby kolejnych klientów zdobyć. Celem strony internetowej jest zarówno zaprezentowanie oferty przedsiębiorstwa jaki i przedstawienie dotychczasowych doświadczeń i rekomendacji i w konsekwencji przekonanie potencjalnego zleceniodawcy do kontaktu.

Mówiąc krótko, strona internetowa potrzebna jest po to:
  • Żeby potencjalni klienci mogli nas znaleźć;
  • Żeby przedsiębiorstwo zaprezentować swoje największe atuty;
  • Żeby  bieżąco informować swoich klientów o zmianach i promocyjnych ofertach.

        Oczywiście, żeby posiadanie strony przynosiło wymierne efekty trzeba ją na bieżąco aktualizować. Strona nieaktualna wysyła w stronę użytkowników jeszcze gorszy komunikat o przedsiębiorstwie, niż brak strony w ogóle. Strona nieaktualna sugeruje, że jej administratorzy nie mają na jej uzupełnianie czasu, chęci albo w ogóle nie chcą się tym zajmować. Stąd już niedaleka droga do przekonania, że podobnie może być z realizacja zleceń. 

               W przypadku organizacji pozarządowych, inaczej niż w przypadku spółdzielni socjalnych, strona internetowa pełni głównie funkcję informacyjną. Jej celem jest nie tyle pozyskanie klientów, co wypromowanie realizowanych przez siebie inicjatyw i dotarcie do osób, dla których stowarzyszenie/fundacja zostały stworzone. Naczelna zasada w obu przypadkach jest jednak taka sama i można ją sprowadzić do prostej maksymy: pokażcie się i dajcie się znaleźć. W dzisiejszym świecie nie ma innej drogi.

                W ramach realizowanych przez Stowarzyszenie projektów: Kujawsko-Pomorsk Ośrodek Wspierania  Ekonomii Społecznej, PWP Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej II i Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej zrobiliśmy w tym roku strony internetowe dla prawie 15 podmiotów ekonomii społecznej.
Są wśród nich zarówno spółdzielnie socjalne, jak organizacje pozarządowe.  Tylko w ubiegłym miesiącu swoje strony internetowe uruchomiły: Spółdzielnia Socjalna Ecoss (www.ecoss.spoldzielnie.org), Spółdzielnia Socjalna Zielona Kłoda. (www.zielonakloda.spoldzielnie.org) i Spółdzielnia Socjalna A-Z (www.az.spoldzielnie.org). Ta ostatnia prowadzi jeszcze dodatkowo swoją stronę na Facebooku.


                                      



Odpowiedź na pytanie, ile firmy przeznaczają na reklamę jest tak naprawdę bardzo prosta: tyle, na ile mogą sobie pozwolić. Inna obiegowa prawda głosi, że nie zawsze to, co najdroższe jest najbardziej skuteczne. Dotarcie do klientów jest sumą kreatywności i konsekwencji. Strona internetowa to tylko obowiązkowy punkt wyjścia.