Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Wizyty studyjne – oddajmy głos praktykom!
2013-10-25

Październik to miesiąc ekonomii społecznej, a w Stowarzyszeniu miesiąc wizyt studyjnych. Tylko w tym miesiącu zorganizowaliśmy już cztery wizyty, a przygotowania do następnych w toku. Kto jest ich adresatem? Dokąd jeździmy? I dlaczego warto - o tym wszystkim pisze nasza specjalistka ds. promocji. 

Nawet najlepsza szkolenia i warsztaty pod okiem naszych ekspertów nie zastąpią spotkań z praktykami. Z takiego przeświadczenia wyszli między innymi samorządowcy z Aleksandrowa Kujawskiego, którzy wybrali do Piły na spotkanie z przedstawicielami pilskiego samorządu oraz prezesem Spółdzielni Socjalnej Zielona Pila. Celem spotkania było przybliżenie gościom korzyści płynących z zaangażowania się samorządów w tworzenie spółdzielni socjalnych. Takim podmiotem jest właśnie Spółdzielnia Socjalna Zielona Piła – założycielami są Miasto Piła i Powiat pilski. 

Do Poznania z kolei przyjechali uczestnicy projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Warszawy. Oni również zainteresowani byli spółdzielniami socjalnymi tworzonymi przez osoby prawne, dlatego spotkania zorganizowaliśmy w Spółdzielni Socjalnej Poznanianka oraz Spółdzielni Socjalnej Kostrzynianka. Obie spółdzielni założone zostały przy udziale samorządów, obie dobrze radzą sobie na otwartym rynku, obie wreszcie skutecznie rozwiązują konkretne problemy gmin, w których powstały.

1. Wizyta studyjna w Spółdzielni Socjalnej Kostrzynianka

Różne oblicza spółdzielczości mieli okazję zobaczyć pracownicy wrześnieńskiego  PCPR, którzy wzięli udział w  wizycie studyjnej realizowanej przez Stowarzyszenie na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. W czasie trzydniowej wizyty  uczestnicy odwiedzili między innymi: Spółdzielnię Socjalną Gród w Byczynie, Spółdzielnię Socjalną A-Z w Gołuchowie, CISPOL w Polanowicach i Spółdzielnię Socjalną Arka w Gostyniu. I chociaż wobec niektórych inicjatyw pozostali sceptyczni, to konkluzja jest taka: „trzeba coś robić”. I podobno pierwsze pomysły też już są. Wszystkim życzymy samych sukcesów. 

2. Wizyta w SpS AZ w Gołuchowie

an