Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
PWP WOES II 2013 - podsumowanie
2014-01-17
Rok 2013 zdecydowanie można nazwać rokiem spółdzielni socjalnych. Powstało ich w Wielkopolsce więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Początek roku zdominowały wiadomości o spółdzielniach powołanych w ramach części dotacyjnej projektu. I tak, od początku stycznia rejestrowały się:  Kostrzynianka, Wykon, Ecoss, Zielona Kłoda, Zielona Piła, Ariadna, Poznanianka, Kwant-Duo. I wreszcie last but not least  Spółdzielnia Socjalna Stara Łubianka. Kiedy w marcu podpisywaliśmy umowy na przyznanie dotacji, większość z nich była już więcej niż gotowa do rozpoczęcia działalności. Radzą sobie naprawdę dobrze. 

                                      

Nie tylko oni. W 2013 roku powstało szereg spółdzielni, dla których wsparcia finansowego szukaliśmy poza projektami. Wzorem do naśladowania stała się gostyńska Arka (zobacz: Arka wypływa na szerokie wody”, Spółdzielnia Socjalna „Bezpieczni Podopieczni” kolejny drugi rok z rzędu wygrała przetarg na świadczenie usług opiekuńczych w Stęszewie). Mieszkańcy Poznania dowiedzieli się o Poznaniance (zobacz: "Pozanianka już jest sukcesem")– spółdzielnia socjalna dedykowana osobom zagrożonym eksmisją. Spółdzielnię docenił nie tylko Poznań, ale też Europejska Sieć Regionów i Miast na Rzecz Ekonomii Społecznej, która w czerwcu przyznała inicjatywie swoje wyróżnienie (zobacz: "Incjatywa Stowarzyszenia wśród najlepszych działań w Europie"). Ich sukcesy są naszymi sukcesami, ich porażki przeżywamy jak własne.

Wspieraliśmy ludzi młodych, którzy zdecydowali się postawić na spółdzielczość – pomogliśmy w utworzeniu Spółdzielni Socjalnej Skillstore i Print2You. Kibicujemy zaczynającym dopiero: Vicie i 1. Spółdzielni Socjalnej w Tarnowie Podgórnym bliskowas.pl. 

                                                          

A ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że samemu trudno, na Wielkopolskim Forum Ekonomii Społecznej zaproponowaliśmy koncepcję konsorcjum zrzeszającego spółdzielnie socjalne z całego regionu. Inspiracją stał się dla nas model spółdzielczości włoskiej – podczas listopadowych Warsztatów Wymiany Doświadczeń mieliśmy okazję przyjrzeć się mu dokładnie. Jesteśmy przekonani, że z powodzeniem można go zastosować w warunkach polskich. To zadanie na najbliższy rok.