Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Wioski tematyczne - pomysł na dobry biznes
2014-04-23

Wioski tematyczne to jeden z coraz chętniej stosowanych pomysłów na biznes. Czy sprawdzi się również w Wielkopolsce?

Podstawą aktywnej, zmieniającej się gospodarki jest kreatywność. To właśnie kreatywność stała się w ostatnich latach nadzieją na reaktywację potencjału terenów wiejskich.

Obszary wiejskie to w dalszym ciągu terra incognitapolskiej turystyki. Tymczasem, w dobie postępującego zaniku rolniczej działalności obszarów wiejskich, to właśnie turystyka lokalna może być dla wsi szansą na złapanie drugiego oddechu.

Ciekawym sposobem na przyciągnięcie turystów mogą  być wioski tematyczne. Tu reinterpretacja starych schematów może być szansą. Wieś, w której już podstawową działalnością  nie jest  już rolnictwo, potrzebuje zmiany elementów wykorzystywanych dotąd dla celów rolniczych. Budynki można przecież wykorzystać inaczej: stodoła może stać się magazynem, a gospodarstwo rolne atrakcją agroturystyczną.

 

Lokalność jest w modzie

Poszczególne regiony mają cenne zasoby, które nie zawsze są łatwe do zlokalizowania. Zasoby te to między innymi historia, tradycja czy też specyficzna działalność danego regionu. Wyjątkowe położenie geograficzne, pewne naturalne zasoby czy układ terenu to wartości, które warto promować. Mieszkańcy łącząc swoje siły w konkretnym celu mogą stworzyć nowy wizerunek wsi, koncentrując swoją działalność np. wokół produktu regionalnego, dzięki temu wyróżniają obszar na jakim działają. Siłą takiego przedsięwzięcia jest wspólnota i dzięki temu większa siła działania.

W Polsce działa wiele udanych przykładów takiej idei. Zdecydowanymi liderami są województwo zachodniopomorskie, podlaskie ale i kujawsko-pomorskie. Ciekawym przykładem jest Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim, która jak określają ją twórcy jest przykładem turystyki społecznej, tworzonej i zarządzanej przez mieszkańców. Wieś organizuje imprezy plenerowe, gry terenowe, oferuje również noclegi, a wszystko w unikalnej atmosferze. Obecnie w Polsce prowadzone są 32 wioski tematyczne na terenie 7 województw, (wioska tematyczna w Polsce).

Całkiem możliwe, że już niedługo nowa wioska tematyczna powstanie w województwie wielkopolskim.  Przygotowania i prace nad projektem trwają właśnie w powiecie gostyńskim. Temat przewodni: oczywiście Łaciata Wieś.