Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Wesołe Koziołki – jedyny taki żłobek
2014-05-07

Od rejestracji  Spółdzielni Socjalnej Anima minęły już ponad dwa lata, nie będzie więc o przecinaniu wstęg, rejestracji i wstępnej ofercie. Będzie o codzienności. 


W pokoju zabaw zastajemy tylko Alka, Piotrusia i Jasia. Prezeska spółdzielni, Danusia, już przy wejściu uprzedza nas, że musimy być bardzo cicho -  pozostałe dzieci śpią – do 14.30 trwa bowiem przerwa na drzemkę. W żłobku znajduje się obecnie 15 dzieci. W styczniu chętnych było tak wielu, że musieliśmy odmawiać – opowiada szeptem Danusia - teraz zaczynamy remontować górę budynku. Dostaliśmy pożyczkę z TISE. Jak skończymy, będziemy mogli przyjąć nawet  czterdzieścioro dzieci.

Dzieciom dobrze robi towarzystwo. Większość z nich to jedynaki, więc tym lepiej, że mogą od najmłodszych lat wychowywać się wśród rówieśników. Razem się bawią, uczą i spędzają czas  niechętnie wracając do domu. Poprzez wspólne zabawy oraz kontakt z rówieśnikami nabierają odwagi i odnajdują się w grupie co procentuje w przyszłości. Razem się bawią, uczą i spędzają czas. Później będzie im łatwiej. Razem zawsze łatwiej. Brzmi jak banał, ale tak było. Dziewczyny znają to doskonale z własnych doświadczeń. Spółdzielni też nie było łatwo.  - Był taki czas, że zastanawiałyśmy się czy warto dalej to ciągnąć. Na szczęście było tak, że kiedy jedna chciała się poddać, to w pozostałych budził się duch walki. I tak na zmianę. 

Teraz pracują wszystkie, chociaż dopiero w lutym – po ponad roku od rozpoczęcia działalności – mogły wypłacić sobie pierwsze wynagrodzenia. 
Jaś zbiera klocki do pudełka, a my zbieramy się do wyjścia. Nurtuje mnie jeszcze jedno – co trzeba zrobić, żeby dziecko posprzątało po sobie? – pytam Danusi.

- Poprosić. 

***

Spółdzielnia Socjalna Anima powstała w 2011 roku. Spółdzielnia otrzymała dotację na rozpoczęcie działalności w ramach projektu Wspólna Praca Nas Wzbogaca realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w partnerstwie z Agencją Rozwoju Regionalnego. W 2012 roku swoją działalność rozpoczął żłobek Wesołe Koziołki, rok później żłobek uzyskał dofinansowanie z Urzędu Miasta Poznania.