Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Społeczna odpowiedzialność biznesu w praktyce
2014-05-19
W Wielkopolsce, w Kole, powstało nietypowe partnerstwo.
Stawką jest tu tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, a wśród zaangażowanych podmiotów znalazło się stowarzyszenie prowadzące WTZ, duża międzynarodowa firma z branży przemysłowej i nasze stowarzyszenie.

Kolskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” już od jakiegoś czasu poszukiwało przy naszym wsparciu pomysłu na działalność gospodarczą spółdzielni socjalnej dedykowanej przygotowanym do pracy uczestnikom WTZ. Początkowo był to pomysł zajęcia się wyrobami stolarskimi, ale analiza rynku pokazała wiele ryzyk, którym mogłaby nie podołać początkująca spółdzielnia.

Przełomem w poszukiwaniach okazały się rozmowy prowadzone z firmą Saint-Gobain Abrasives, produkującej w Kole materiały ścierne, zainteresowaną wsparciem aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych prowadzonej w lokalnym Warsztacie Terapii Zajęciowej. Ogromna motywacja podopiecznych WTZ do podjęcia pracy przekonała przedsiębiorstwo do przetestowania podwykonawstwa powstającej Spółdzielni w zakresie składania opakowań i pakowania dużych partii papieru ściernego.

21 lutego Spółdzielnia Socjalna Aktywni uzyskała wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, Aktywni zdobyli środki na sprzęt i meble niezbędne do realizacji zleceń. Tydzień temu Spółdzielnia rozpoczęła swoje pierwsze zlecenie dla Saint-Gobain, dając pracę 5 osobom zrekrutowanym z WTZ. Saint Gobain udostępniło Spółdzielni pomieszczenia do prowadzenia działalności na terenie swojego zakładu.

  Aktywni przy pracy

W tym tygodniu Aktywni rozpoczęli również realizację usługi pielęgnacji terenów zielonych na terenie zakładu Saint-Gobain Abrasives. Trwają ponadto rozmowy dotyczące możliwości realizacji przez Spółdzielnię usług porządkowych i usług pielęgnacji zieleni na terenie innych kolskich firm. Ich pomyślne zakończenie stworzy możliwość zatrudnienia kolejnych osób z niepełnosprawnością intelektualną przygotowanych do pracy w Warsztatach Terapii Zajęciowych, czekających na możliwość podjęcia pracy.

Uroczyste otwarcie już pracującej pełną parą Spółdzielni odbędzie się w najbliższą środę. Życzymy Aktywnym samych sukcesów!