Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Przychodzi spółdzielca do banku
2014-06-17

Rozmowa z Agnieszką Zdrojewską, koordynatorem współpracy 4. oddziału BZ WBK w Poznaniu i Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych 

Anna Dranikowska: Specjalna oferta dla spółdzielni socjalnych to najważniejszy fundament porozumienia o współpracy między Bankiem Zachodnim WBK, a Stowarzyszeniem Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.  Jak wielu spółdzielców z niej skorzystało?

Agnieszka Zdrojewska: Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, od listopada ubiegłego roku skorzystało z niej już dwadzieścia przedsiębiorstw. Nie da się ukryć, że jest to jedna z najbardziej konkurencyjnych ofert dla firm w tej chwili.  Jest bardzo przejrzysta, nie ma tam żadnych dodatkowych gwiazdek, poza standardowymi opłatami. Nasza współpraca z przedsiębiorcami układa się w tej chwili układa się bardzo dobrze i myślę, że osoby które do tej pory skorzystały z tej oferty są zadowolone - w każdym razie nie odbieramy żadnych sygnałów, żeby było inaczej.

Jakie pytania spółdzielcy zadają najczęściej?

Pytania bywają bardzo różne. Tak naprawdę zgłaszają się do nas różne osoby, z różnym doświadczeniem w bankowości i z różnymi potrzebami. Stąd pytania też różne: od elektronicznej bankowości, poprzez kwestie dotyczące dokonywania przelewów czy szczegółów dotyczących oferty – zawsze zostają gdzieś znaki zapytania.

Najczęściej pytana jestem chyba o to, przez jaki okres czasu będzie obowiązywać oferta. Za każdym razem informujemy, że oferta jest negocjowana – zawsze otrzymujemy zgodę na jakiś określony okres czasu – w tej chwili obowiązuje ona do końca kwietnia 2015 roku.


Spółdzielcy zapewne pytają też o to, czy można z niej skorzystać w każdym oddziale banku?

Tak, klienci muszą być świadomi, że to jest oferta wyjątkowa  - to nie jest oferta banku, tylko 4. oddziału możliwa dzięki nawiązaniu współpracy między dyrektorem oddziału, Adamem Retkowskim i Stowarzyszeniem Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych. Klient musi mieć świadomość, że jeżeli uda się do innego oddziału nie otrzyma takiej oferty, co więcej, inny oddział niekoniecznie musi o niej wiedzieć.

Nie będzie problemu, jeśli ktoś przyjedzie z drugiego końca województwa?

Nie, jesteśmy w stanie porozumieć z jakimkolwiek oddziałem w całym kraju. Tylko my zakładamy rachunki, ale podpisanie dokumentów może już się odbyć w dowolnym oddziale. To ważne - pełna obsługa może mieć miejsce w każdym oddziale na terenie całej Polski.


Czyli najważniejsze jest to, że przedsiębiorstwa, które się do Państwa zgłaszają deklarują swoją współpracę ze Stowarzyszeniem? 

Tak. Najczęściej takie osoby przychodzą do nas z gotową ofertą albo dzwonią, że w związku z tym, że współpracują z Państwem, otrzymały informację o możliwości skorzystania również z naszej oferty. I po takiej informacji, przygotowujemy odpowiednie dokumenty. Chciałabym podkreślić, że nie jest to oferta skierowana do wszystkich -  to są tylko i wyłącznie klienci od Państwa.

I wystarczy taka ustna deklaracja?

Najczęściej weryfikujemy to w Stowarzyszeniu, często jesteśmy też uprzedzanie, że dana spółdzielnia może się do nas zgłosić. Chociaż oczywiście są to nie tylko spółdzielnie. Wśród zainteresowanych były również współpracujące ze Stowarzyszeniem firmy czy organizacje pozarządowe.

Jakich formalności powinni dopełnić spółdzielcy, którzy chcą założyć u Was rachunek?
To zależy od formy prawnej, pytanie też  na jakim etapie jest tak naprawdę tworzenie tego podmiotu Wymagamy dokumentów rejestrowych, ale też jeśli to jest dopiero początek i nie ma jeszcze opublikowanego wpisu w KRS, również  na podstawie tego wniosku o wpisanie podmiotu do KRS możemy już rozpocząć współpracę. Jest taka możliwość, że założymy rachunek na podstawie podpisanego oświadczenie klienta, w którym zobowiązuje się on, że w odstępie  30 dni dokumenty rejestrowe, NIP i REGON.  Musimy wtedy również statut.


Rozumiem, że obecność osoby upoważnionej do podpisywania dokumentów jest obowiązkowa?

Tak. Jeżeli reprezentacja jest dwuosobowa, to zapraszamy na spotkanie dwie osoby. Jeżeli jest większa ilość osób w zarządzie, a do podpisywania dokumentów są wytypowane dwie osoby, pytamy czy pozostałe osoby będą upoważnione do dysponowania środkami dostępnymi na rachunkach firmy. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, to wystarczą nam tylko dwie osoby, które są wskazane w KRS-ie. Jeśli jednak wszyscy są upoważnieni, to wtedy prosimy wszystkich członków zarządu o spotkanie się
z nami, ponieważ wszyscy muszą złożyć, w obecności pracownika banku, podpis na karcie wzoru podpisów.

Ile czasu zabiera sporządzenie takiej umowy?

Od 20 minut do pół godziny, chociaż oczywiście bywa różnie.

To bardzo krótko.

Dla nas bankowców, to jest dość długi czas, ponieważ mamy w ofercie taki standardowy rachunek dla osób fizycznych prowadzących działalność i właściwie otwieramy wszystko jednym kliknięciem. I to trwa dziesięć minut. Oczywiście dużo zależy od potrzeb, jakie mają nasi klienci – czasami potrzebują rachunków pomocniczych, czasami więcej osób upoważnionych jest, na przykład, do bankowości elektronicznej. W takich przypadkach otwarcie rachunku może trwać nawet do godziny. Wtedy umawiamy się na dwa dni – w jednym sporządzamy umowy, w drugim dopełniamy formalności.


Gdyby coś okazało się jednak później niejasne, w każdej chwili można się zgłaszać do Pani?

Oczywiście, chociaż nie tylko. Na stałe zajmuje się tą ofertą siedem osób. Nawet jeśli mnie nie będzie, ktoś się tym klientem zaopiekuje i odpowie na wszystkie pytania.

Dziękuję za rozmowę!  
Oferta BZ WBK dla podmiotów ekonomii społecznej dostępna jest tutaj