Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Wizyta studyjna - dzielimy się doświadczeniami z województwem pomorskim
2014-09-08
W dniach 3-5 września br. organizowaliśmy wizytę studyjną w której udział wzięli przedstawiciele WTZ oraz organizacji prowadzących WTZ z Pomorza. Odwiedziliśmy wielkopolskie spółdzielnie, w tym Jedynkę, Równe Szanse, Wspólny Sukces oraz Gołuchowską Manufakturę Mydła i Pachnidła. Jak było? Przeczytajcie sami.
W wizycie organizowanej przez nasze Stowarzyszenie wzięli udział przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowych oraz przedstawiciele organizacji prowadzących WTZ z województwa pomorskiego. Wizytę organizowało nasze Stowarzyszenie.

Jej celem było ukazanie w jaki sposób spółdzielnie socjalne mogą stanowić instrument aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Nasze doświadczenie w tym zakresie dotyczy głównie, ale nie tylko, spółdzielni socjalnych powstałych w ramach projektu Innowacyjny model aktywizacji zawodowej uczestników WTZ. W czasie wizyty uczestnicy poznali główne założenia projektu Innowacyjny model aktywizacji zawodowej uczestników WTZ, w ramach którego powstały spółdzielnie socjalne, w których zatrudnienie znalazły osoby niepełnosprawne będące uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej.  

Pierwsza wizyta odbyła się w
Spółdzielni Socjalnej 1979, która zajmuje się produkcją mydeł. Prowadzona przez spółdzielnię Gołuchowska Manufaktura Mydła i Pachnidła produkuje zarówno mydła w kostce, jak i w płynie. Uczestnicy mogli zobaczyć jak wygląda proces produkcji mydeł, jak dobiera się aromaty zapachowe i uzyskuje odpowiedni kształt oraz wygląd. Mydła wykonywane w Gołuchowskiej Mydlarni występują w wielu kształtach i kolorach oraz pięknie pachną. Spółdzielnia została założona przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Klaudiusz” z Choczy i Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Gołuchów.

 Kolejnym etapem podróży była Kłoda, miejscowość położona w powiecie leszczyńskim.Tam uczestnicy wizyty spotkali sie ze Spółdzielnią Socjalną JedynkaPrzedsiębiorstwo społeczne prowadzi usługi z zakresu pielęgnacji terenów zielonych. Pracę w Spółdzielni Socjalnej Jedynka znalazły osoby bezrobotne oraz niepełnosprawne. W zleceniach, jakie wykonuje przedsiębiorstwo wykorzystuje nietypowe narzędzia. Są to owce, które pełnią funkcję niemechanicznych kosiarek do traw. Jedynka swoją działalnością podkreśla jak istotne jest dbanie o środowisko. Zajmuje się również promocją turystyki regionalnej.
 
Trzeci dzień rozpoczął się w Wągrowcu, gdzie znajduje się Spółdzielnia Socjalna Wspólny Sukces, która powstała w wyniku porozumienia Gminy Wągrowiec i Powiatu Wągrowieckiego. Byli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wągrowcu a obecnie pracownicy przedsiębiorstwa zajmują się usługami pielęgnacji terenów zielonych, pracami porządkowymi. Wykonują również zlecenie od firmy El-Cab Sp. z o.o., w jego ramach zajmują się  cięciem konektorów.

Ostatni przystanek znajdował się w powiecie Czarnkowsko-Trzcianieckim, a dokładnie w Gajewie. Spółdzielnia Socjalna Równe Szanse zajmuje się produkcją wyrobów ceramicznych. Stworzona została przez Gminę Czarnków oraz przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Psychicznie Chorych i Niepełnosprawnych Intelektualnie Empatia. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją ceramiki dekoracyjnej, w tym m.in. świeczników i skarbonek.


Serdecznie dziękujemy wszystkim za wizytę oraz spółdzielniom za zaangażowanie jakie okazały przy tych spotkaniach. Mamy nadzieję, że dobre praktyki, jakie udało nam się przedstawić wpłyną pozytywnie na rozwój spółdzielczości na Pomorzu.

kn