Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Włosi z wizytą w Polsce
2014-09-22
Wizyty studyjne we Włoszech to już standard w organizacjach wspierających podmioty ekonomii społecznej. Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych postanowiło odwrócić role i tym razem zaprosiliśmy Włochów do Polski, by tutaj mogli opowiedzieć o swoich doświadczeniach, ale i też przyjrzeć się temu, co Polska wypracowała w ciągu ostatnich kilkunastu lat.
Delegacja przedstawicieli spółdzielni socjalnych
Arca i Ulisse gościła od 15 do 19 września w Koninie.
Do tej pory odwiedziliśmy wspólnie Starostwo Powiatowe w Koninie, gdzie delegacja włoska została oficjalnie powitana przez Starościnę Konina, Małgorzatę Waszak oraz gdzie, dzięki Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Elżbiecie Sroczyńskiej goście zapoznali się z systemem opieki nad osobami starszymi w Polsce, co jest tematem przewodnim ich wizyty w Polsce.
Następnie Włosi mogli przyjrzeć się pracy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Piotra Janaszka w Rozalinie oraz współpracy tego Ośrodka ze Spółdzielnią Socjalną Poryw, która świadczy na jego rzecz usługi sprzątania.
W kolejnych dniach odbyły się wizyty w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Nieborzynie, Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie, Spółdzielniach Socjalnych Ośrodek Klara w Wąsoszach oraz Aktywni w Kole.
We wtorkowe popołudnie delegacja włoska, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego Konina oraz Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych spotkali się w filii Stowarzyszenia w Koninie, aby omówić szczegóły współpracy polsko-włoskiej, wątpliwości i oczekiwania każdej ze stron, a także dalsze etapy prac. 18 września w Starostwie Powiatowym w Koninie odbyła się również konferencja prasowa z udziałem włoskiej delegacji, przedstawicieli powiatu konińskiego oraz Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych. W jej trakcie przedstawiono główne założenia współpracy polsko-włoskiej w dziedzinie opieki nad osobami starszymi zależnymi oraz możliwości założenia nowego domu opieki nad nimi prowadzonego przez spółdzielnię socjalną.
Delegacja włoska aktywnie angażowała się w dyskusje z pracownikami wszystkich jednostek, chcąc dobrze zrozumieć system polski, a także różnice oraz zbieżności z systemem włoskim.

Włosi ujęci byli naszą polską gościnnością – w każdym miejscu witani byli poczęstunkiem oraz drobnymi prezentami wykonanymi przez podopiecznych czy pracowników danych placówek.