Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Organizowaliśmy wizytę studyjną w Pile
2014-09-29
W piątek 26 września odbyła się wizyta studyjna, tym razem zaproponowaliśmy grupie odwiedzić spółdzielnie socjalne w powiecie pilskim.
Organizowaliśmy wizytę studyjną dla grupy z gminy Łobez, z województwa zachodniopomorskiego.
Wśród osób odwiedzających pilskie spółdzielnie była również nowo utworzona Spółdzielnia Socjalna Pod Miotełką z Łobez, która zajmuje się gastronomią. Członkowie Spółdzielni Socjalnej z Łobza,  przedstawiciele Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Wiejskich z Łobza,  przedstawiciele samorządów,  OSP oraz innych organizacji zainteresowanych tematyką ekonomii społecznej i spółdzielczością byli pod dużym wrażeniem zaprezentowanych przez nas spółdzielni socjalnych. Jarosław Wypyszyński, specjalista ds. ekonomii społecznej naszego Stowarzyszenia przedstawił obecne tendencje dotyczące ekonomii społecznej oraz wprowadził gości w szereg rozwiązań jakie mogą przydać się przy zakładaniu spółdzielni socjalnych.  

Pierwsza Spółdzielnia do jakiej się wybraliśmy to Perfekcja, która mieści się w Pile na ulicy Kadetów. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność gastronomiczną. Właśnie na Kadetów prowadzą lokal, kawiarnię, która przyciąga pysznymi wypiekami oraz wyjątkowym chlebem. Wypiekany na miejscu na naturalnym zakwasie z dodatkiem również tworzonego w Perfekcji smalcu to połączenie idealne. W czasie wizyty studyjnej mięliśmy okazję się o tym przekonać. Zarówno lokal, jak i determinacja całej załogi Spółdzielni Socjalnej Perfekcja zrobiła duże wrażenie na grupie z Łobzy.

Z Perfekcji grupa wybrała się do Starej Łubianki, by spotkać się z kolejną Spółdzielnią Socjalną. Przedsiębiorstwo społeczne Stara Łubianka zostało założone przez trzy osoby prawne: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Gminę Szydłowo oraz Powiat Pilski. Działająca ponad rok może pochwalić się licznymi sukcesami, z powodzeniem realizuje wszystkie zlecenia, których ciągle przybywa, głównie za sprawą pysznego i zdrowego jedzenia, jakie oferuje przedsiębiorstwo. Sekretem zdrowych i świeżych produktów jest fakt, że Spółdzielnia sama zajmuje się ekologiczną uprawą warzyw. Podczas wizyty mogliśmy zobaczyć zarówno tereny uprawne, tunele, drzewa owocowe oraz szklarnie w których odbywa się cały proces tworzenia sadzonek. Grupa miała również okazję spróbować pysznych dań, gdyż właśnie w Starej Łubiance czekał na gości poczęstunek. 

Kolejnym etapem wizyty studyjnej był powrót do Piły, by spotkać się z trzecią Spółdzielnią Socjalną a mianowicie Zieloną Piłą. Grupa odwiedziła również Targi Pracy w Pile, podczas których swoją działalność prezentowało przedsiębiorstwo Zielona Piła. Pielęgnacja terenów zielonych, sprzątanie oraz inne prace porządkowe, to oferta Zielonej Piły, która dzięki wysokiej jakości wykonania oraz konkurencyjności cen jest doceniana w powiecie pilskim.
Grupa była pod dużym wrażeniem działalności spółdzielni socjalnych z powiatu pilskiego.

Mamy nadzieję, że spotkania okazały się inspirujące i życzymy powodzenia.
Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych