Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
6 OFSS: w sieci dobrych połączeń
2014-11-27

Tegoroczne Ogólnopolskie Forum Spółdzielczości Socjalnej odbyło się w Warszawie. Pod przewodnictwem organizatorów - Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych - przedstawiciele sektora przez trzy dni obradowali na temat rozwoju spółdzielczości oraz zwiazanych z nim szans i zagrożeń. Najtrafniej zakończone już forum opisuje chyba popularne w swoim czasie poznańskie hasło: złączeni, ale nie spięci. Szkoda, że o Forum konsekwentnie milczą media ogólnopolskie. A byłby to dobry przykład – dowód na to, że współpraca ponad podziałami jest możliwa.  

Zainteresowanie mediów wydaje się być jednak kwestią czasu. Gołym okiem widać, że ruch spółdzielczy konsekwentnie rośnie w siłę. Tegoroczne forum było rekordem frekwencyjnym – swój udział zadeklarowało ponad 200 spółdzielców z całej Polski, a zgłoszenia napływały mimo, iż rekrutacja została już zamknięta. Obok pionierów – pamiętających pierwsze, niełatwe lata, zasiedli tegoroczni debiutanci – pokolenie młodej fali spółdzielczości, osoby dla których przedsiębiorstwa społeczne stały się alternatywą dla korporacji i sposobem na samorealizację. Ramię w ramię dyskutowali o nowych możliwościach finansowania, wyzwaniach związanych z bieżącym zarządzeniem spółdzielnią czy rosnącym znaczeniu działań marketingowych w codziennej działalności spółdzielni.


Dzień "poznański"

Nasze Stowarzyszenie mocno zaznaczyło na forum swoją obecność, nie tylko ze względu na liczną reprezentację. Dostaliśmy szansę poprowadzenia aż dwóch paneli – podczas jednego  dyskutowaliśmy o możliwościach współpracy spółdzielni z biznesem, drugi dotyczył zrzeszania się w konsorcjach. To był dobry moment, żeby poddać naszą pracę i nasze idee pod ocenę najbardziej wymagającej publiczności. I z prawdziwą dumą możemy napisać, że weryfikacja wypadła pozytywnie. Szczególnie inspirujący był panel dotyczący współpracy z biznesem. Swoimi doświadczeniami dzieliły się przedstawicielki spółdzielni socjalnych: Wspólny sukces, KOSS oraz Aktywnych. Okazało się, że nie takie duże firmy straszne, jak je malują, a zasada win-win to coś więcej niż tylko motto z materiałów  szkoleniowych. Współpracy  sprzyjają  trendy światowe – współpraca z przedsiębiorcami społecznymi to jeden z wiodących trendów CSR 2014 roku, a także Unia Europejska – kolejne dyrektywny Komisji Europejskiej jednoznacznie wskazują kierunek przyszłej współpracy.

  

Spółdzielnie szukają partnerów również wśród samorządowców. Szukają i coraz częściej znajdują. Dowodem tego było zwieńczenie forum, podczas którego przyznano nagrody Przyjaciół Spółdzielczości 2014. Tegoroczni nagrodzeni – wójt gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak, burmistrz Żarowa – Leszek Michalak  oraz prezydent Tarnobrzega – Norbert Mastalerz to najlepszy przykład na to, że można i trzeba współpracować.  A tegoroczne forum udowodniło, że spółdzielcy to partnerzy coraz bardziej pożądani, partnerzy bez kompleksów, świadomi własnej wartości i swoich atutów. Relacje z forum można znaleźć również na stronie OZRSS