Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Zapalamy się na niebiesko dla autyzmu
2015-04-02

2 kwietnia, w Światowym Dniu Wiedzy o Autyzmie, wiele budynków w Polsce i na świecie zostanie podświetlonych na niebiesko. Ogólnoświatowa inicjatywa "Na niebiesko dla autyzmu" rozpoczyna obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie jest obchodzony od 2008 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat tego zaburzenia oraz propagowanie bardziej efektywnej współpracy międzysektorowej w tej dziedzinie. Święto obchodzone jest na całym świecie, a kolorem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. W tym dniu do akcji włączają się miasta, oświetlając na niebiesko najsłynniejsze budynki świata. Niezwykle ważną rzeczą jest podnoszenie społecznej świadomości na temat dziecięcego autyzmu oraz podejmowanie takich działań, które zwrócą uwagę na dyskryminację osób dotkniętych tą chorobą.

Pracownicy Przedszkola dla Dzieci z Autyzmem Pinokio oraz współpracownicy Konińskiej Spółdzielni Socjalnej Spektrum obchody Światowego Dnia Widzy o Autyzmie rozpoczęli już wczoraj. Podczas drzwi otwartych goście mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat autyzmu, a także posadzenia krzewu lub drzewka na terenie przyszłego Bajkowego Ogrodu na Zielonym Wzgórzu przy Konińskiej Spółdzielni Socjalnej Spektrum.
Mam nadzieję, że ten dzień uświadomi wielu osobom, czym jest autyzm, jak się z tak chorą osobą komunikować. Ważne jest, aby nie oceniać, nie krytykować a chcieć zrozumieć. Organizacje działające na rzecz osób z autyzmem w Polsce i na świecie, celebrują to święto, włączając się w globalną akcję, która powinna być dla wszystkich szansą na zintegrowanie – podkreśla Anna Leśna – Szymańska, Prezeska Zarządu KSS Spektrum.


2 kwietnia na niebiesko zostało podświetlone również logo Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.