Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Edukacja w ekonomii społecznej
2015-06-09

O tym, jak ważne jest upowszechnianie ekonomii społecznej wśród uczniów, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych współpracuje z uczelniami i szkołami na wielu płaszczyznach. Ostatnio coraz bardziej intensywnie. 

Na przełomie maja i czerwca mieliśmy okazję przypomnieć sobie szkolne lata. Rozpoczęło się od IV Wielkopolskich Targów Rozwoju ps! kariera, organizowanych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na poznańskich Ogrodach już trzeci rok z rzędu stanęło stoisko SNRSS, przy którym opowiadaliśmy przyszłym absolwentom UAM-u o perspektywach rozwoju w sektorze ekonomii społecznej.
 
   

Działania targowo – wystawiennicze kontynuowaliśmy podczas Dni Wolontariusza organizowanych przez swarzędzki Zespół Szkół nr 1. Tam, na  pytania o to czym jest ekonomia społeczna, czy warto być wolontariuszem i jak założyć spółdzielnię, która prowadzić będzie warsztat samochodowy odpowiadała nasza specjalistka ds. promocji, Anna Dranikowska.

Dzień później, w Kościanie, odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z gimnazjalistami z Kościana. W ramach współpracy z kościańskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej prowadzimy dla zajęcia z ekonomii społecznej. Frekwencja dopisywała i tylko na ostatnich zajęciach słuchaczy było zdecydowanie mniej niż zwykle. Był to dla niechybny znak, że wakacje tuż, tuż i że następne spotkanie dopiero we wrześniu.

A po wakacjach…? Cóż, trwają intensywne prace nad wprowadzeniem elementów ekonomii społecznej do podstawy programowej w szkołach ponadgimnazjalnych. Za nami pierwsze konsultacje: pomysł przedyskutowany został już z uczniami i nauczycielami kościańskiego Gimnazjum nr 4.  Spostrzeżeń – wszystkich bez wyjątku bardzo cennych – nie brakowało. Uczniowie idą na zasłużony odpoczynek, nas czekają pracowite wakacje.