Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
ESkapada: w Republice Byczyńskiej
2015-08-21
ESkapady ciąg dalszy. Nasza specjalistka ds. promocji razem z Biurem Obsługi Ruchu Historycznego, prowadzonym przez Spółdzielnię Socjalną Perunica, pojechała zwiedzić Byczynę i nieoczekiwanie znalazła się w Republice Byczyńskiej.
Zapraszamy do przeczytania całej relacji.Republika Byczyńska 


Jestem prawie pewna, że większość z was nigdy nie była w Byczynie. Ba, możliwe, że nie wie nawet, gdzie Byczyna się znajduje.  A tymczasem z Poznania można tam dojechać w nieco ponad trzy godziny. Jest nawet połącznie PKP – nader dogodne, jeśli pominąć godzinę odjazdu – 6.34. Potem czekają was już tylko przyjemności. 

***

Byczyna, jak każde szanujące się małe miasteczko ma swój ratusz, basztę i kościół, a także czarownicę – upora, przepowiednię końcu świata oraz wzgórze zwane Piekłem. Wiem, wiem, Polska historią stoi, gdzie się człowiek nie obejrzy, tam zabytek, tablica albo chociaż pomnik. Szczęśliwie, w Byczynie wiedzą, że w zwiedzaniu nie o samo patrzenie chodzi. Stąd gości zaprasza się do geocachingu – zabawy w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS.Ile tych skarbów jest, tego nie napiszę, bo wszystkich nie znalazłam. Wnosząc po tempie poszukiwań, musiałabym tam spędzić tydzień.  Za to mogę zapewnić, że żadnego kościoła nie obejrzałam nigdy tak dokładnie, jak Kościoła Ewangelicko –Augsburskiego św. Mikołaja w Byczynie. Niemal każdą cegłę.
Przesadziłabym, gdybym napisała, że wystarczy odsłonić ręką  ziemię, żeby dokopać się do kości naszych słowiańskich praprzodków, ale jak poszukacie, to znajdziecie i zaginionych biskupów, i słowiańskich bogów, i prawdziwego małego księcia, i kobietę – astronoma, która w XVII wieku z Baszty Piaskowej w niebo się wpatrywała.

***

Oczywiście, jak w każdym szanującym się średniowiecznym mieście, jest też karczma.

 

***

Aby w pełni skorzystać z przywilejów Republiki Byczyńskiej, zwiedzanie miasta rozpocznijcie od odwiedzenia Spółdzielni Socjalnej Perunica, której przedstawiciele we wszelkie niezbędne glejty, instrukcje i wskazówki was zaopatrzą. Powodzenia! Anna Dranikowska