Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
VII Ogólnopolskie Forum Spółdzielczości Socjalnej
2015-11-10
Za nami najważniejsze święto spółdzielczości. W dniach 4-6 listopada 2015 roku w Warszawie odbyło się VII Ogólnopolskie Forum Spółdzielczości Socjalnej.
W Warszawie spotkali się spółdzielcy z ponad 150 przedsiębiorstw społecznych z całej Polski. Byli również goście z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Krajowej Rady Spółdzielczej, Towarzystwa Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych oraz przedstawiciele Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem: idzie nowe. I nie chodziło tylko o właśnie zakończone wybory parlamentarne, chociaż uczestnicy z zadowoleniem przyjęli informacje o  zdobyciu przez wiceprezeskę Spółdzielni Socjalnej Opoka, Agnieszkę Ścigaj, mandatu posła. „Będzie wreszcie reprezentant spółdzielczych interesów” – podsumował prezes OZRSS, Cezary Miżejewski.

„Nowe” to jednak również konieczność zapoznania się z nowymi zasadami działania funduszy europejskich, dyskutowano więc o nowych wyzwaniach i zadaniach priorytetowych. Są nimi m.in. zielone miejsca pracy i działania związane z rewitalizacją społeczną. 

„Nowy” wymiar miała również promocja Forum. Po raz pierwszy konferencja i wydarzenia towarzyszące były relacjonowane na taką skalę w Internecie - zarówno na profilu OZRSS na Facebooku, jak również na kanałach społecznościowych Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych oraz na stronach blogerki społecznej Celiny Chełkowskiej. I dobrze obfotografowana – w czym największa zasługa Oskara Jana Jarzyny ze Spółdzielni Socjalnej Fajna Sztuka.
To nie koniec nowości: uczestnicy dowiedzieli się o powstaniu nowego wydziału ekonomii społecznej w Departamencie Pożytku Publicznego, a samorządowcy mogą spodziewać się nowego zestawu rekomendacji dotyczycących współpracy ze spółdzielniami socjalnymi. Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych przedstawili nowe modele spółdzielni socjalnych, a nagrody Przyjaciela Spółdzielczości 2015 powędrowały do nowych laureatów, w tym między innymi do współpracujących z SNRSS: wójta Gminy Kramsk, Józefa Dropa oraz wiceburmistrza Aleksandrowa Kujawskiego, Jerzego Erwińskiego.

Na szczęście, hasło „idzie nowe” nie oznacza, że zapominano o starym: spółdzielnie – dziesięciolatki otrzymały wyróżnienia z rąk dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego, Krzysztofa Więckiewicza. Atmosfera też była taka sama – fantastyczna. Jak zawsze, dobrze było się spotkać. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na naszym profilu na FB.