Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Konferencja: CSR i ekonomia społeczna
2016-02-25

23 lutego br. w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyła się konferencja „CSR  i ekonomia społeczna”.  Gospodarzem konferencji była firma Raben, a jednym ze współorganizatorów  Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

Uczestnicy – przedstawiciele wszystkich trzech sektorów (samorząd, biznes i organizacje pozarządowe) dyskutowali o roli, jaką może odegrać ekonomia społeczna w kształtowaniu strategii biznesu społecznie odpowiedzialnego. Punktem wyjścia do dyskusji była dyrektywa Komisji Europejskiej zobowiązująca dotycząca raportowania pozafinansowego zobowiązująca spółki giełdowe oraz jednostki zainteresowania publicznego – firmy zatrudniające ponad 250 osób, których suma bilansowa wynosi powyżej 20 mln EUR lub obroty netto powyżej 40 mln EUR, do ujawniania danych dotyczących kwestii społecznych, pracowniczych  i środowiskowych, poszanowania praw człowieka  oraz przeciwdziałania korupcji i łapownictwu. Zobowiązania te przełożyły się na wzrost zainteresowania tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu i działania zgodnie z jej trendami. Jednym z takich trendów może być właśnie ekonomia społeczna. Najnowsze trendy dotyczące polityki CSR dużych firm bardzo ciekawie przedstawiła Aleksandra Stanek – Kowalczyk z Firmy Deloitte. Okazało się, że znaczenie ma nie tylko to, co zawiera raport, ale też to, jak wygląda.

                          

O swoich doświadczeniach związanych ze współpracą z przedsiębiorstwami społecznymi opowiedziała m.in. Marta Szymborska, liderka CSR Grupy Raben, a także Aleksandra Kowalska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, Przemysław Piechocki przekonywał, że przedsiębiorstwa społeczne mogą być przewidywalnym i dobrym partnerem dla dużych firm. Podkreślił też rolę podobnych spotkań w przełamywaniu wzajemnej nieufności. I rzeczywiście – sami uczestnicy deklarowali, że zapotrzebowanie jest bardzo duże. W planach już następne spotkanie i mamy nadzieję - również pierwsze porozumienia o współpracy.

Wydarzenie objął swoim patronatem Marszałek Województwa Wielkopolskiego.