Aktualności
Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej- nowe wytyczne!
2017-01-30
Zgodnie ze zmienionymi Wytycznymi Ministra Rozwoju i Finansów w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014 - 2020, OWES są zobowiązane do stosowania się do zmian z 24 października 2016 roku.
Dla działalności OWES szczególnie istotne są zmiany zamieszczone w Rozdziale 7: Wsparcie rozwoju sektora ekonomii społecznej w ramach PI 9v oraz zmieniony w Rozdziale 3: Słownik pojęć.
Główne zmiany w tym zakresie to:
1. Zmieniono definicję przedsiębiorstwa społecznego (m. in. wymóg minimum trzech miejsc pracy, demokratyczne zarządzanie, rozszerzenie form prowadzenia działalności przez PS)
2. Zmieniono definicję osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ubóstwem
3. Dodano definicję istniejącego przedsiębiorstwa społecznego
Istniejące przedsiębiorstwo społeczne – za istniejące przedsiębiorstwo społeczne uznaje się:
a) w przypadku podmiotów utworzonych poza projektem OWES lub w projekcie OWES, ale bez uzyskiwania dotacji lub wsparcia pomostowego w formie finansowej – podmiot, który w momencie przystąpienia do projektu spełnia cechy przedsiębiorstwa społecznego lub
b) w przypadku podmiotów utworzonych w ramach projektu OWES przy wykorzystaniu dotacji lub wsparcia pomostowego w formie finansowej - podmiot, który spełnia cechy przedsiębiorstwa społecznego i zakończył korzystanie ze wsparcia pomostowego w formie finansowej.
4. Zmieniono okres trwałości nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych - co do zasady, obecnie nowe miejsce pracy w PS uznaje się za trwałe, jeśli było utrzymane przynajmniej pół roku dłużej niż korzystanie ze wsparcia pomostowego finansowego (czyli, np. jeżeli spółdzielnia socjalna pobiera wsparcie pomostowe przez 12 miesięcy (podstawowe i przedłużone), to okres trwałości miejsca pracy wynosi nie mniej niż 18 miesięcy; jeżeli spółdzielnia socjalna pobiera wsparcie pomostowe finansowe 6 miesięcy - okres trwałości miejsca pracy wynosi 12 miesięcy)
5. Wsparcie pomostowe finansowe jest możliwe wyłącznie na miejsce pracy w formie umowy o pracę bądź spółdzielczej umowy o pracę
6. Wprowadzono możliwość udzielania wsparcia pomostowego finansowego dla istniejących przedsiębiorstw społecznych
7. Zmieniono zakres podmiotowy dotacji, tj. katalog osób uprawnionych do otrzymania dotacji:
Dotacje są udzielane wyłącznie na tworzenie nowych miejsc pracy dla:
a) osób bezrobotnych, które są najbardziej oddalone od rynku pracy to jest takich, które oprócz bezrobocia doświadczają wykluczenia społecznego na podstawie innych przesłanek wykluczających, wskazanych w definicji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym lub
b) osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych, które doświadczają wykluczenia społecznego na podstawie co najmniej jednej przesłanki wykluczającej, wskazanych w definicji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Nie jest możliwe przyznanie dotacji na stworzenie miejsca pracy dla osób, które wykonują pracę na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, lub prowadzą działalność gospodarczą w momencie złożenia wniosku o przyznanie dotacji z wyjątkiem:
a) osób ubogich pracujących lub
b) osób z niepełnosprawnością zatrudnionych w ZAZ, lub
c) osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych
Definicja osoby bezrobotnej:
Wytyczne zostały zamieszczone na stronie Ministerstwa Rozwoju
Nasi specjaliści intensywnie pracują nad opracowaniem dokumentów dotyczących ścieżki wsparcia WOES uwzględniając Wytyczne. Wszystkie dokumenty będą dostępne na stronie woes.pl/dotacje.