Innowatorzy, którzy chcą zmian
Kim są innowatorzy, którzy zgłosili się do projektu? Niemal połowę stanowią organizacje pozarządowe, niemal wszystkie już obecnie działające w różny sposób z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej. Kilkanaście zgłoszeń napłynęło od osób fizycznych i grup nieformalnych. W poruszaną przez nas tematykę zaangażować się chce 5 firm prywatnych i 2 spółdzielnie socjalne. Całości dopełniają 3 aplikacje z instytucji publicznych.
Do Inkubatora formularze wysłali innowatorzy z 9 województw. Najwięcej z Wielkopolski (12 zgłoszeń) i Dolnego Śląska (9 zgłoszeń). Odnotowaliśmy przy tym pierwsze aplikacje z województw małopolskiego i warmińsko-mazurskiego, które nie były reprezentowane w I turze. Wśród miast liderem został Poznań z 7 zgłoszeniami. Nieco ponad połowa zgłoszeń pochodziła ze stolic województw.
Problemy, które wymagają rozwiązania
Naszą uwagę kierujemy w pierwszej kolejności na podejmowane przez innowatorów tematy i diagnozowane problemy osób oddalonych od rynku pracy. W I turze niemal jedna trzecia zgłoszeń dotyczyła osób z niepełnosprawnościami. Tym razem nastąpiło rozproszenie tematów, ale najwięcej aplikacji związanych było z osobami młodymi: opuszczającymi pieczę zastępczą, z małych miejscowości czy z wykształceniem niedopasowanym do sytuacji na lokalnym rynku. Innowatorzy koncentrowali się na sytuacji matek, osób z niepełnosprawnościami i długotrwale bezrobotnych. Wśród zgłoszeń pojawiły się takie, które poświęcono imigrantom, osobom zadłużonym, osobom transseksualnym, doznającym przemocy czy bezdomnym. Poruszono wiele poważnych problemów i wybór kilkunastu innowatorów, którzy będą mogli otrzymać wsparcie, z pewnością nie będzie łatwy.
Co przed nami?
Obecnie czekamy jeszcze na formularze w wersji papierowej, ale ocena formalna pierwszych zgłoszeń już się rozpoczęła. Innowatorzy są na bieżąco informowani o postępach prac. Na stronie www.spoldzielnie.org opublikujemy zarówno wyniki oceny formalnej, jak i merytorycznej.
Równolegle pracujemy z wybraną piętnastką innowatorów z I tury, która jeszcze do 10 lutego ma czas na przesyłanie Projektów Innowacji. III turę naboru do Inkubatora ogłosimy w lipcu tego roku. Wcześniej - w marcu - planujemy otwarte seminarium poświęcone innowacjom społecznym, które odbędzie się w Warszawie.
Zainteresowane osoby zachęcamy do kontaktu, śledzenia naszego Facebooka i subskrypcji Newslettera Spółdzielczego. O kolejnych działaniach będziemy informować na bieżąco!