Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
CEVA Logistics i Spółdzielnia Socjalna Herakles magazynują dobre rozwiązania
2017-02-21
Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami to temat niewątpliwie ważny.  Jednak nadal mimo wielu działań jakie są podejmowane to jest to praktyka mało „popularna” w naszym kraju. Nasze Stowarzyszenie od lat działa na rzecz osób w trudnej sytuacji na rynku pracy. Dlatego też miło jest nam informować o inicjatywach, które osiągają sukcesy w tym zakresie.
Współpracująca z nami Spółdzielnia Socjalna Herakles z Poznania rozpoczęła realizację działań, które mogą okazać się rozwiązaniem dla wyżej opisanych problemów. Chodzi mianowicie o wspieranie osób w trudnej sytuacji na rynku pracy. Spółdzielnia z Poznania szukała firmy, która z jej pomocą zaangażuje do pracy osoby z niepełnosprawnościami. Istotne jest w tym zakresie doświadczenie jakie posiada jej zespół. Herakles na stałe współpracuje z przedstawicielami biznesu, specjalistami ds. ekonomii społecznej, organizacjami pozarządowymi.
Pomysł na zainicjowanie współpracy pomiędzy osobami z niepełnosprawnościami a biznesem „rodził” się – jak wspominają twórcy pomysłu- długo. Wymagał przeanalizowania sytuacji a także nawiązania współpracy z firmami godnymi zaufania. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że to się udało.
Koncern CEVA Logistics powstał w 2006 roku z przekształcenia TNT Logisitcs (powstałej w Australii w 1946 roku). W 2007 roku CEVA rozwinęła się poprzez wchłonięcie Eagle Global Logistics (założonej w 1984 w Houston w Teksasie USA). Na całym świecie (w 160 krajach), w licznych oddziałach i placówkach firmy pracuje ponad 41 tysięcy osób.


W Polsce firma jest obecna od 1996 roku. Specjalizuje się w świadczeniu usług w zakresie magazynowania, zarządzania łańcuchem dostaw dla firm z branż: motoryzacyjnych, technologicznych, przemysłowych i farmaceutycznych. Wśród obsługiwanych przez CEVA Logistics są między innymi takie firmy jak: HEINZ, Orange, Philips, Fiat, BMW, P&G, UNILEVER, Leroy Merlin. CEVA Logistics Poland Sp. z o.o.  swoje magazyny posiada w 34 lokalizacjach, między innymi w Robakowie k/Poznania. Właśnie to miejsce stało się punktem wspólnym dla Spółdzielni i firmy z branży logistycznej.


CEVA Logistics
od lat wyróżnia się pozytywnym podejściem do polityki różnorodności w zakresie zatrudniania. W firmie obowiązują „Zasady Międzynarodowej Polityki dotyczącej Różnorodności (Diversity) firmy CEVA". Obecnie pracownicy w wieku 50+ stanowią około 20 % wszystkich zatrudnionych pracowników etatowych CEVA. Firma jest otwarta na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. W swoich biurach i w magazynach zapewniają wsparcie a przestrzeń i zadania aranżują w taki sposób by taka możliwość współpracy przebiegała sprawnie dla każdej ze stron. Firma podkreśla także, że podczas wyboru podwykonawców, dostawców usług preferuje firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami. 

„To bardzo dla nas istotne, aby tworzyć nie tylko dostępne miejsca pracy, bez ograniczeń, ale przede wszystkim miejsca pracy, które są wartościowe dla pracownika i użyteczne dla firmy. To połączenie gwarantuje efektywną rehabilitację zawodową dla osób wykluczonych społecznie bez tworzenia iluzji wsparcia”  - dodaje Piotr Kielar, HR Bussines Partner w Ceva Logistic.

Dlatego też współpraca polskiej placówki ze Spółdzielnią Socjalną Herakles tak dobrze wpisuje się w globalne zasady koncernu CEVA.

Na czym ta współpraca polega?

Spółdzielnia Socjalna Herakles po rozmowach z firmą i jej zainteresowaniu współpracą z osobami z niepełnosprawnościami ruszyła do działania. Zajęła się rekrutacją a także wsparciem osób, które w firmie miałyby podjąć pracę. Była również odpowiedzialna za kontakt przyszłych pracowników z firmą a także towarzyszyła w procesie poznawania i nauki zadań jakie czekały na nowych pracowników. Przedsiębiorstwo z Poznania pomagało również nowym pracownikom w komunikacji do pracy. Pierwszy etap mają już za sobą. Teraz trwa pilotażowy projekt – w firmie CEVA pracuje 5 osób z niepełnosprawnościami. Prace są głównie manualne w przestrzeni magazynowej. Mimo, że to dopiero początek współpracy to już Spółdzielnia Socjalna Herakles otrzymuje pierwsze sygnały, że warto tą współpracę rozwijać. Szczególnie cenione jest zaangażowanie oraz motywacja nowych pracowników. To wspaniała wiadomość dla każdej ze stron a potwierdzeniem, że taka współpraca przynosi wiele korzyści jest duże zainteresowanie stron dalszym rozwijaniem współpracy.  

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!