Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Osoba niepełnosprawna w społeczności lokalnej
2012-11-19
W czwartek, 15 listopada w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona sytuacji osób niepełnosprawnych w społeczności lokalnej.

Uczestnicy dyskutowali o modelach pomocy, możliwościach wsparcia osób niepełnosprawnych oraz dążeniach do zmian mentalności społeczeństwa w postrzeganiu osób niepełnosprawnych zwłaszcza na rynku pracy.

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Jarosława Dudy - Sekretarza Stanu w MPiPS, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Sekretarz rozpoczynając konferencję podtrzymał stanowisko rządu w ciągłym wspieraniu samorządów lokalnych w ich polityce społecznej, omówił bieżące propozycje zmian legislacyjnych wypracowywanych w ministerstwie, odpowiedział na zapytania uczestników konferencji. Starosta Koniński Małgorzata Waszak przybliżyła historię i zadania placówek w powiecie konińskim wspierających osoby niepełnosprawne i ich rodziny. Z kolei dr Marta Cichocka z PWSZ zaprezentowała ofertę kierunków studiów w Instytucie Pracy Socjalnej lokalnej uczelni a także podkreśliła istotę zawodu pracownika socjalnego i predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

Drugi panel konferencyjny składał się z wystąpień i prezentacji zaproszonych gości tj. przedstawicieli delegacji z miast partnerskich z Niemiec, Estonii czy Francji, z którymi na różnych płaszczyznach od kilku lat współpracuje powiat koniński. Ponadto Zuzanna Janaszek-Maciaszek Prezes Fundacji Podaj Dalej omówiła formy kompleksowego wsparcia osób niepełnosprawnych realizowane w postaci projektów czy kursów w konińskiej fundacji. Szansę na zaprezentowanie swojej działalności w aktywizacji społecznej czy zawodowej swoich niepełnosprawnych podopiecznych mieli również przedstawiciele Fundacji Mielnica, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nieborzynie, Zakładu Aktywności Zawodowej w Posadzie. Swoje pięć minut na omówienie działalności i oferowanych praktyk miało również Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.


Dominika Jackowska 

 
Galeria zdjęć