TRIO: Modele wsparcia młodych ludzi w systemie kształcenia zawodowego.
2017-10-23
Miło nam przedstawić Państwu Modele wsparcia młodych ludzi w systemie kształcenia zawodowego. To czwarta i ostatnia z publikacji przygotowanych w ramach projektu Trio to success.
Celem autorów artykułów zawartych w tej publikacji było przedstawienie efektywnej i atrakcyjnej, zarówno dla samym uczniów – ostatecznych beneficjentów projektu Trio to success – jak i pozostałych interesariuszy – ścieżki wsparcia kształcenia zawodowego. Warto podkreślić, że każdy z partnerów skupił się na nieco innych, najważniejszych z jego punktu widzenia, aspektach omawianej ścieżki wsparcia. Można jednak wyodrębnić kilka charakterystycznych dla omawianych rozwiązań cech wspólnych, ponieważ wyzwania, z jakimi mierzy się system kształcenia i edukacji zawodowej w całej Europie są bardzo podobne: niedopasowanie wykształcenia do zapotrzebowania rynku pracy czy niski prestiż kształcenia zawodowego to najważniejsze z nich. Omawiane rozwiązania łączy to, że można je wdrażać przy relatywnie niewielkim nakładzie czasu i środków, a także to, że realnie usprawniają one pracę nauczycieli i osób młodych pracujących z młodzieżą. Poszczególne rozwiązania koncentrują się wokół różnych aspektów podniesienia atrakcyjności kształcenia zawodowego zarówno w oczach samych uczniów, jak i innych grup interesariuszy projektu Trio to success: pracodawców, przedstawicieli władz samorządowych czy wreszcie rodziców.
Podsumowaniem publikacji są zamieszczone na końcu rekomendacje. To jednocześnie sugestie dla interesariuszy, jak i zbiór praktycznych wskazówek, które umożliwią i ułatwią wprowadzenie w życie rozwiązań opisywanych przez pracujących przy projekcie specjalistów. To także ciekawy punkt wyjścia – bo wiele zostało zrobione, ale równie wiele jest jeszcze do zrobienia.
Wersje drukowaną można odebrać w biurze Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych oraz w biurze Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży.
Zapraszamy do lektury!
Zachęcamy również do pobrania pozostałych publikacji:
- Zbiór scenariuszy dla doradców zawodowych oraz osób pracujących z młodzieżą
- Nauczanie oparte na pracy w kształceniu zawodowym. Katalog dobrych praktyk
- Podręcznik kształcenia z zakresu przedsiębiorczości i przedsiębiorczości społecznej
Pliki do pobrania