Do końca miesiąca przedsiębiorstwa społeczne zobowiązane są do przyjęcia sprawozdań finansowych. W ciągu następnych piętnastu dni sprawozdania powinny zostać złożone do KRS. W tym roku zaszła znacząca zmiana – sprawozdania powinny zostać złożone elektronicznie. Jak to zrobić, pisze nasz radca prawny, a po godzinach, także informatyk, Marek Gruchalski.
Czerwiec to ostatni miesiąc na dopełnienie obowiązków sprawozdawczych wobec KRS i US. Przypominamy więc, zgodnie z art. 69 ust. 1 Ustawy o rachunkowości o obowiązku składania we właściwym rejestrze sądowym (KRS) rocznego sprawozdania finansowego, odpisu uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku spółek i spółdzielni - także sprawozdania z działalności. Mamy na to 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego . Podobny obowiązek mamy wobec Urzędu Skarbowego. Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jesteśmy obowiązani do przekazania sprawozdań finansowych za 2017 rok do urzędu skarbowego w terminie 10 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Dodatkowo, spółki, oprócz sprawozdania, przekazują także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Dobra wiadomość dla tych z Was, którzy figurują w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego: wobec Urzędu Skarbowego robicie to po raz ostatni. Od przyszłego roku sprawozdania finansowe za rok 2018 będziecie składać już tylko do KRS. A teraz uwaga! Już w tym roku zmienia się sposób składania rocznych sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawozdania finansowe za 2017 rok wraz z odpisem uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku spółek i spółdzielni- także sprawozdania z działalności składacie już tylko drogą elektroniczną! W dniu 15 marca 2018 r. w życie wszedł art. 19e ust. 1-3 Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym regulujący kwestie składania dokumentów finansowych drogą elektroniczną. Zgodnie z tym przepisem złożenie dokumentów następuje przez zgłoszenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego do tego celu przez Ministra Sprawiedliwości. Sposób składania zgłoszeń, sposób i tryb komunikacji ze zgłaszającym oraz sposób i tryb weryfikacji dokumentów dołączanych do zgłoszenia określiło stosowne rozporządzenie (dla dociekliwych: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 marca 2018 r. w sprawie sposobu składania zgłoszeń, sposobu i trybu komunikacji ze zgłaszającym oraz sposobu i trybu weryfikacji dołączonych do zgłoszenia dokumentów (Dz.U. z 2018 poz.596)). Trzeba też podkreślić, że składanie dokumentów drogą elektroniczną jest bezpłatne.
Jak złożyć sprawozdanie drogą elektroniczną?
-
Należy wejść na stronę: https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/rd/ . Znajduje się tam system : „Bezpłatne składanie dokumentów finansowych”. To tam należy teraz składać wszystkie dokumenty finansowe opisane powyżej.
-
Aby korzystać z tego systemu należy założyć konto w systemie „S-24 – rejestracja spółki, inne wnioski”:
- wejść do zakładki „Moje konto”
- wybrać zakładkę „Autoryzacja”
-
Po zarejestrowaniu konta w systemie S-24/ i ponownym zalogowaniu się do systemu S24 należy przejść na stronę główną ekrs: https://ekrs.ms.gov.pl/ i kliknąć w ikonkę „Bezpłatne składanie dokumentów finansowych”;
- Następnie należy wybrać opcję „Przygotowanie i składanie zgłoszeń”, później „Dodaj zgłoszenie”, „Rejestracja nowego zgłoszenia”. Zostaniecie poproszeni o podanie numeru KRS Waszego przedsiębiorstwa.
- Proszę podać nazwisko osoby (członka zarządu), która będzie dokonywała zgłoszeń.
- Dalej system poprowadzi was krok po kroku do celu.
- I ostatnia wskazówka: dokumenty, które będziecie załączać do zgłoszenia powinny mieć postać skanu w formacie PDF. Każdy dokument winien być zeskanowany oddzielnie. Warto więc przed przystąpieniem do pracy z systemem zeskanować sobie wszystkie dokumenty (dla przypomnienia: Sprawozdanie finansowe za 2017 rok wraz z odpisem uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku spółek i spółdzielni - także sprawozdanie z działalności).