Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Kraków: współpracujemy z Fundacją Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej
2019-07-22
Spółdzielnie uczniowskie to swoiste „laboratorium”, w którym uczniowie mogą sprawdzić się w działaniu. To potrzebne w szkole wykraczanie poza wiedzę teoretyczną w zakresie nauki przedsiębiorczości. Takie jest stanowisko FRSU oraz osób zaangażowanych w tworzenie i wzmacnianie sektora spółdzielczości uczniowskiej, które my również zdecydowanie popieramy!
Jak zakładać, prowadzić i rozwijać SU postanowiliśmy dowiedzieć się od specjalistów w tym zakresie, Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej z Krakowa.

Specjalistki ds. edukacji i promocji SNRSS wzięły udział w wakacyjnej edycji kursu dla opiekunów spółdzielni uczniowskich zorganizowanego w dniach 15-18 lipca br. Zostaliśmy zaproszeni do poprowadzenia warsztatu poświęconego przedsiębiorczości społecznej dla dzieci i młodzieży.Punktem wyjścia stało się przedstawienie rezultatów realizowanego przez nas działania na rzecz edukacji, a mianowicie programu edukacji z przedsiębiorczości społecznej dla szkół podstawowych opracowanego przez Stowarzyszenie na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Następnie przetestowaliśmy wspólnie narzędzia uzupełniające program jak gra planszowa i karciana. Prezentowaliśmy również filmy, materiały edukacyjne oraz publikacje realizowane na rzecz przedsiębiorczości w edukacji.
Program powstaje w ramach współpracy SNRSS z ROPS Poznań w ramach projektu z zakresu ekonomii społecznejCzterodniowy kurs w lipcu był adresowany do opiekunów, instruktorów już działających spółdzielni uczniowskich i SKO (szkolnych kas oszczędnościowych).
W programie kursu znalazły się dodatkowo następujące zagadnienia:
 • Księgowość i sprawozdawczość spółdzielni uczniowskiej
 • BHP a prowadzenie spółdzielni uczniowskiej
 • Wskazówki jak należy się prezentować w prasie, mediach lokalnych i społecznościowych
 • Myśli przewodnie nowego ramowego statutu dla spółdzielni uczniowskich
Niewątpliwie jednak, nic tak nie pomaga opiekunom spółdzielni uczniowskich jak spotkanie z innymi opiekunami i możliwość wymiany doświadczeń. Kurs FRSU stwarza ku temu warunki idealne – serdecznie polecamy!

Następna edycja – tym razem dedykowana opiekunom początkującym odbędzie się w sierpniu. Więcej informacji o kursie: http://www.frsu.pl/pages/read/209.html


Wśród opiekunów na kursie byli razem z nami przedstawiciele takich SU jak:

 • Spółdzielnia Uczniowska Plastuś (Samorządowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. A. Mickiewicza w Bełchatowie)
 • Spółdzielnia Uczniowska Pychotka (Zespół Szkół Specjalnych nr 105, Warszawa)
 • Spółdzielnia Uczniowska Eureka (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie)
 • Spółdzielnia Uczniowska Czwórka (Zespół Szkół nr4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu)
 • SU Sklepuś (Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Lanckoronie)
 • SU Kuźnia Przedsiębiorców (Szkoła Podstawowa nr 2 w Sianowie)
 • SU Szczęśliwa Trzynastka (Szkoła Podstawowa nr. 13 w Bełchatowie)