Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
SOC 2018 - Pochwała przyjaźni!
2018-10-02
To już 6 numer magazynu SOC, a w nim o przyjaźni, która buduje - również spółdzielczość. Polecamy w wersji drukowanej i elektronicznej.


W najnowszym numerze m.in. 

  • Uczciwe jedzenie za uczciwą cenę. Początki ruchu spółdzielczego

  • Impuls - o konińskiej Jadłodzielni

  • Podróże społecznie odpowiedzialne

  • Wspólnota nakręcana rowerami

  • Wychować dobrego człowieka. O spółdzielniach uczniowskich.

  • Spółdzielnia na dobre i na złe. Wywiad z członkiniami SpS 50+

  • Idee, które sieją ferment. Browary spółdzielczeFragment SOC 2018:


"Pochwała przyjaźni

Jakie spustoszenie w życiu i w ludziach sprawia zanik przyjaźni, to możemy zobaczyć wszędzie, naokoło siebie, patrząc na nędzę, ciemnotę, wyzysk i krzywdy, na te powszednie straszne rzeczy, do których tak się przyzwyczailiśmy, że nie zwracamy uwagi. *
Tak o przyjaźni i roli, jaką odgrywa w społeczeństwie pisał Edward Abramowski, filozof, socjolog, człowiek niezwykle zasłużony dla ruchu spółdzielczego. W tym roku obchodzimy 100–lecie jego śmierci, ale wydaje się, że jego słowa nic nie straciły na aktualności – wręcz przeciwnie – ich znaczenie wciąż rośnie. Może więc właśnie teraz znacznie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy przyjaźni, może to właśnie przyjaźń jest najważniejszym fundamentem ruchu spółdzielczego?
Na pewno jest to wspólny mianownik wszystkich artykułów, jakie znajdziecie w aktualnym numerze Spółdzielnika. W piękny sposób mówią o niej dziewczyny ze Spółdzielni Socjalnej 50+ w wywiadzie Spółdzielnia na dobre i na złe. Bez niej nie byłyby możliwe Idee, które sieją ferment (zobaczcie tekst Malwiny Pokrywki), impulsy, które na lepsze zmieniają nasze mikroświaty (poczytajcie o konińskiej Jadłodzielni) ani sukcesy Spółdzielni Uczniowskiej Vzór.
To przyjaźń i wspólna pasja stoją za Wspólnotą nakręcaną
rowerami (zobaczcie artykuł Tadeusza Mirskiego). Z kim wreszcie, jeśli nie z przyjaciółmi najlepiej odbywać kolejne turystyczne eskapady (oczywiście w sposób społecznie odpowiedzialny). Ciekawa też jestem czy uda Wam się odgadnąć, jaki film zainspirował wspólne zdjęcie zespołu Stowarzyszenia, które znajdziecie na ostatniej stronie. Tak, ma coś wspólnego z naszym tematem przewodnim :)
Warto się lubić!

Do czego i Was gorąco zachęcamy!" 
Źródło: SOC, nr 6, 2018, wersja elektroniczna dostępna tutaj


* Abramowski Edward, Braterstwo, solidarność, współdziałanie: pisma spółdzielcze i stowarzyszeniowe,
red. R. Okraska, Łódź 2012, s. 209–210.